vanuut de landelijke organisatie, de MTO g'ouwen ore. Glad andere koeke, a je Mart-Jan Maljaars en Joan de Visser mag gelove. 'Da's meer sport as hobby. A je bie een organisatie riedt, bie de MTO dus, bin je af ankelijk van sponsors - zövee kosten ei-je dan. Mae dan moe je vö die sponsors ook wè twintig keren op een jaer riee, deur 't 'êle land. Die lui sleutele een 'êle weke om in 't weekend een keer te rieen. Dan is dat en dan is guntverslete, weetje...' Mart-Jan en Joan rieen zelf in de 'boereklasse', zöas ze de trekker-trek van Aegtekèrke en de ander on-officiêle wedstrijden noeme. 'As ons gewoon riee, dan me weinig an onze trekker te doeen, vöda me een volgende keer wl meedoee. Bie ons sliet er nie zó vee.' Een keer of vuuf, 'Die gaen pas wèrke as ze gae roke' zesse rieen ze op een jaer - op de beurte, want 't sleutelen doen ze ook saemen. Op 't moment èn ze tweê trekkers daè as ze wedstrijden mee riee. 'Tweê, drie jaer doen me dat noe. 't Is begonne mee zó een trekker uut schure te rieen en dan een kleinigheidje d'r an doee. 't Gaet erom dajje zövee meugelijk vermogen uut zö'n dienk 'aelt. Mae dat nie alleêne: d'r moete goeie banden onder zitte en is je balans nie goed dan brouw je d'r niks van. Je moet je maximale druk op jen achterwiele En as je an 't rieen bin, kajje mee je vermogen spele deur de versnellieng. In een laogeren ei-je méér vermogen op je wielen. En an de gewichtsverdê- lieng op je trekker ka je ook van aolles doee...' Sleutele dus. 'Een 'eêl bitje aevens bin me d'r an bezig. Probere te verbeteren, ee. A je dan een keer gereen eit, dan zei je: dit mochte me wè 's doee, of dat. Voraol in 't begin is 't vee zoeke, 'oor. De trekker moe origineêl bluve. Je mag dus geên componenten biebouwe en 't brandstofsysteem moe 't zelfde bluve. Dat staet in de reglementen van de organisatie.' Ook bie de boereklasse bin d'r dus een 'oop regels vö trekker-trek. Enthousiast wete de joengers uut mekaore te doeen dat elk trekkermerk z'n eige karakteristiek eit. 'D'r bin anouwers en geên- anouwers. Zeker die ouwere bin anouwers, da komt ook omdat die nog nie zó bepèrkt waere deur milieu-eisen...' 't Is waer, vö schóne lucht ei je nie naer een trekker-trek te gaen. De kwaelijke dampen kruuse d'r langs en dwas deur de atmosfeer. Mae vergeleke bie de vliegtuugmotoren van de 'specials' is de rook van noe nummer 13 I

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2001 | | pagina 32