Binne julder een stopera an 't bouwen? Maartje Stuut Elk voorjaer tennisse m'n mit de Zierikzeêse tennisverênigieng in competitieverband tegen andere tennisclubs uut Zeeland. Districtscompetitie zö gezeid. Soms motte m'n 'eêmae nae Zeeuws- Vlaenderen en dan gae m'n mit de 'kroketteboöt' nae d'n overkant. 't Ouwe staduus van Zierikzeê Dat is aoltied goed vö 'n leutige 'erinnerieng; soms lekker uutwaoie op 't achterdek, dan ku m'n ampersant de stommiteiten van de tegenstanders nog es deuneme en onze eige kwaliteiten roeme (of was 't noe andersom?), soms doe m'n moppen tappe achter een kommetje koffie. Ma leutig is 't aoltied. Wat zu m'n die boöt misse at n d'r nie mir is. Mar even trug nae de wedstrijden. Een stuitje geleë wiere m'n bezocht deu tennissers uut Kamperland. Ze waere a lange nie mir in Zierekzeêë gewist. Dat konne m'n gelieke mèrke. En van de Schouwen-Duvelandse strubbeliengen waere ze ok nie op de 'oógte. 'Binne julder een Stopera an 't bouwen', was 't eêste wat ze vroege, 'dat raore gróte gebouw wat a dae bie de stoplichten staet?' 'Bêneênt, glad nie', zeide ons, 'dat oör 't nieuwe gemeênt'uus'. Toen moste ze toch zö lache; ze deë 't bienae in d'r broek van de leut. 'Een gemeênt'uus? Da's toch wè een grapje zeker?' 'Neêë, zeide ons, dat is gin grapje, was 't ma waer'. 'Zö'n futuristisch gebouw een gemeênt'uus? In Paries zou 't nie misstae, daer ze een 'êle nieuwe wijk mit zukke gebouwen, ma bie zö'n oud stadje as Zierikzeêë? Dat kan toch gin waer weze?' Ons zeide beteuterd dat 't wè waer was, en dat ons 't ok verschrikkelijk vonde, ma dat 't van 'ögerand zö beslist was. 'Ma zö'n wanstaltig gedrocht is een anfluiting vo julder stadje! Dat kan toch gin mens goedgekeurd Dae mot mee gerotzooid weze, mit die vergunningen, dat kan nie anders!' 'Ja, kiek 's 'ier, dat za je ons nie 'ardop 'ore zégge', zeide ons, 'want ze noe nummer 13 I 37

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2001 | | pagina 38