proefondervindelijk kwam 'k d'r achter da je 't Zeeuws nie zöma an de kant kan zette, 't Ei wè degelijk een functie. Spreek je Zeêuws onder Zeêuwen dan brieng je daemee nie alleên feiten of mêningen onder woorden, bievoorbeeld da 't vee geregend eit, ma je geeft ook an, bewust of onbewust, da je onder mekaore j'n eige kan weze. Een stikje eigenheid da je deêlt mee aore Zeêuwen, en da je ontkent deu Standaard Nederlands te praeten waer a je eerst Zeêuws sprak. Toen 'k dat eênmael jn de gaten kreeg, steeg m'n wardering voo 't Zeêuws en besloot ik gewoon wee Zeêuws te praeten waer a 'k dat aoltied 'èn gedae. En mee succes: mee m'n oma praet ik wee 'onderduut, en kom ik op Aeremuu en wor ik angesproke in 't Aeremuus, dan geef me dat 't gevoel asof ik thuus komme. En zö bin 'k dan uuteindelijk terecht gekomme bie de Stichting Cultureel Erfgoed Zeêland. Je zie ma, 't kan raor löpe in 't leven. As streektaal consulent 'oóp ik da 'k ook aore mensen kan overtuge dat 't Zeêuws zeker de moeite waerd is, zö dan me dit deêl van ons erfgoed in leven kunne ouwe en deu kunne geve an onze kinders en de kinders dae wee van. Daerbie willen me as Stichting Cultureel Efgoed Zeêland graog saemen wèrke mee aolle vereênigingen, stichtingen, instellingen en individuen die an d'r eige, sommige al 'eêl lang, mee vee enthousiasme en kennis van zaeken inzette voo onze streektaal. Ma daer è'k 't volste vertrouwen in... 't Kan raor löpe [Stichting f- Cultureel lij I Erfgoed JEKll 'Zeeland noe nummer 13 I 5

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2001 | | pagina 7