Reker trekt an de belle Marco Even hu is Een paer maenden vromme kwam Siemon Reker op't symposium Taal of Tongval op de proppen mee de deu 'urn opgestelde en ingediende Motie van tolerantie en attentie. Die motie oor gesteund deu organisaties as de Stichting Nederlandse Dialecten. Oök Stichting Zuudwest 7 en de redactie van 't blad Noe steune de oproep van Reker an de over'eid om 's serieus te kieken naè wat a dien over'eid noe feitlijk wil mee streektaelen en dialecten. An den êne kant ore streektaelen deu de over'eid officieel erkend, maer an de aore kant verdwiene d'r meugelijkeden om die tae- len en taelvarianten te onderzoeken of verder te ondersteunen. Zö is t'r in de dialectologie a vee werkgelegeneid verdwene en naebie aolle structurele steun vaolt langzaemerand weg. A je 't mee de motie seêns bin, dus as jie d'r vo bin at er meer structurele en naedrukkelijke steun van overheidswege an aolle dialecten en streektaelen op 't Nederlandse taelgebied komt, dan kan je een briefje of een mailtje doee an de redactie van Noe (Ritthemsestraete 14, 4388 JR Oost-Souburg; noe@zeelandnet.nl). Ons stiere julder reacties dan wi deu as steunbetuiging vo Siemon Reker en de Stichting Nederlandse Dialecten. Me rekene op julder steun. Motie van Tolerantie en attentie Uitgaande van de fundamentele gelijkwaardig heid van talen en dialecten; in aansluiting aan het Multiculturele Manifest 20001; onver minderd de werking van het Handvest voor regionale talen of talen van minderheden2 en met een expliciete erkenning van de rol van het Standaardnederlands (en in Fryslan van het Fries), roepen deelnemers aan het symposium Taal of Tongval (Amsterdam d.d. 12 juni 2001) en andere ondertekenaars alle overheden (zowel de landelijke, provinciale als gemeente lijke), alle betrokken instellingen en alle sprekers in het Nederlandse taalgebied op tot VOLLEDIGE MAATSCHAPPELIJKE ACCEPTATIE van en UITDRUKKELIJKER STEUN aan de van oudsher in dat gebied gesproken variëteiten dan thans het geval is. Die steun betreft zowel de algemeen- maatschappelijke, onderwijskundige en culturele facetten van de problematiek als het wetenschappelijke onderzoek terzake. 6 I noe nummer 13

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2001 | | pagina 8