't Grote Gat Rini Kamp Sinds driekwart jaer lees ik 't blad Noe. As Plaetenaer in Zwolle bin 'k op ofstand nog steeds betrokken bie de Zeeuwse tael. Noe da'k drie nummers van Noe hè geleze, merk ik dat er een groöt gat in Noe zit. D'r wor geschreven in 't Zeeuws van Duunkaerke tot Zierikzeê, mar ik lees geên letter Flakkees. 't Flakkees hoart geweun bie de Zeeuwse tael, daer bin'k van overtuugd. Dat er gróte verschil len binne, dat maek niet uut. De overéénkom sten binne gróter. We praete dezelfde tael. Bin d'r geên Flakkeese schrievers en dichters? Volgens mien genogt, mar ze binne meschien nog nie ontdekt deur Noe of andersom. Kiek mar in 't Eilandennieuws, van de leste dertig jaer. D'r staen genog verhaelen en gedichies in. Bie deze een voorzet. 't Gróte Gat bie De Plaet was vroeger een butengeweune visstek. Ik bin geen visser, dus ik kwam d'r eigenlijk nooit. Den inkelde keêr da'k er geweest bin, was om te jaegen op fezanten. As veintje van een jaer of twaolf moch ik met de buurman mee op fezantenjacht. Hie had een vergunning om in 't naejaer te jaegen. Saemen met de buurjongen mosten we de fezanten opjaegen met de bedoeling da ze zoue gaen vliegen. De gróte manne met de geweren en haegel deë de rest. Wiele mochten daernae de slachtoffers meedraegen. Den aore dag ate me fezant, je mos alleên oplette, da je nie op een haegeltje beet. Ik herinner me da 'k d'r een dubbel gevoel an overhieuw. An de êne kant was 't vreêslijk spannend, op stap met gróte mannen met een dubbelloaps jachtgeweer. An de aore kant von 'k 't vreêslijk dat er van die mooie veugels zomar wieren doödgemaekt. 't Hei me meschien wel geholpen, want ik bin noe echt een natuurliefhebber. Ik bin d'r daernae nie veul meêr geweest. Nog wel 's met m'n zeun, a 'k een roendje fietste deur de polder. En ielke keêr as ik d'r in de buurt kwam, mos ik terugdienke an de fezan tenjacht. Vandaeg den dag heit 't gebied de status van natuurgebied gekrege. Gelokkig mar, dan kenne de fezanten d'r rustig hun ouwe dag deurbringe, zoender da t'r veintjes van een jaer of twoalf ze opjaege... noe nummer 14/15 I

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2002 | | pagina 15