Korte ontmoeting Albert Goeman Een stikgoed idee van die Goese bestuurders om een gratis parkeerplekke in te stellen bie, of in de Zeêlandhallen en d'r een gratis bus te laè- ten rieën naè 't centrum. Vee mensen maeken d'r gebruuk van, oöns ok natuurlijk. Ze noemen 't 'Transferium', wat a zövee wil zègn as 'over- stapplekke'. D'r is ok nog een 'indoor parking- place: 'Ollands kennen ze daèr in Goes zeker nie mi. Me wazzen naè de openienge van een ten- toönstellige ansichtkaarten van ansichtkaarten ewist in 't museum en stoengen noe te wachen op de pendelbus, 't Was stik-eêt en ik liepe een bitje 'een en weer om a me a zö vee ezeten 'aan - toespraakjes en zö, je weet wè. Op 't bankje zat een verliefd jong stelletje. Ie lang, slank, blond. Zie wat kleiner, erg blank en mollig. Allebei luchtig ekleêd. Ze 'aan mekaren omstrengeld en 'ieuwen nie op om mekaren te kossen. Kortom aal wa at er bie 'oort om toet die daed te kommen, deur de Schepper bedoeld toet 't in stand 'ouwen van de soort. A een mens daè ok nog een groöt genot an beleeft, da's toegift. Die joen aa natuurlijk ezien a 'k wat ouwer was en ie stoeng mie z'n misje op en ze boon me ulder plekke an. Ik bedankte vriendelijk en zei 't erg op pries te stellen dat er nog nette jonge mensen wazzen, want dat kom nie mi zövee voor. Me rochtn in gesprek en ze verteldn an ze in Kortjeen op een camping zatten. Ie was twintig jaer en zie achttiene en ze sliepen saemen in een tente en ze 'aan ielken aevend sex. Ik dochtn: waèrom vertel jie dat an een volslagen vremde? Maer ik dienke a ie eên of ander wildn uutlokken, want ie zei: 'Vindt u zeker niet goed, hè opa?' 'Och, waarom niet. Ga gerust je gang maar, maar blijf mens en wordt geen beest om van de ene op de andere te liggen. Blijf trouw en heb elkaar lief. Overigens gebeurt dit al sinds onheugelijke tijden, alleen werd 't vroeger meer verborgen. Nu zijn de normen alleen wat losser geworden.' 'U bent al tachtig jaar, maar wel modern. Hebt u ook nog wel eens sex?' 'Nou, dat is een donders ongepaste vraag. Dat gaatje niks an. Onthoud van mij: er zijn dingen in 't leven die enkel de partners aangaan, daar heeft een ander niks mee te maken. Dat is strikt persoonlijk.' 'Neem me niet kwalijk. Ik studeer voor jour nalist en wil alles weten...' 'Succes ermee. Daar komt mijn bus. Nee, die voor Kortgene komt later, dit is de pendelbus. Nog een prettige vakantie.' Ik stapte in en verwonderde me d'r over dat in een zö kort stikje tied zukke intieme diengen ter sprake kunne komme. De bus startte en me reeën wig. Ze stakken allebei d'r 'and op bie wieze van groet en ik wuufde terug. Toch wè een sympathiek stel. De bus ree deur Goes en ik keek naè de verkeersdrukte en voe da'k er erg in aa, was dat voorvalletje wee verbie. I noe nummer 14/15

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2002 | | pagina 16