Liefdadigheid Peter Dieleman Dit verhaaltje gaet over toevalligeden en voortêkens, en oe a je daè soms gevolg an kan geve, mae ok oe a je dat soms juust mö negere. Dat klienkt ingewikkeld, mae 'k za een voorbeeld geve. Je ei net een jong poesje gekrege mae je weet gin naem te verzinnen. Dan zet je de radio an en ze draaie net persies 'Peggy-Sue' van Buddy Holly. Dat kan gin toeval weze, dus noem je dat katje 'Peggy Sue'. Ja, 't is messchien nie 't beste voorbeeld, mae je snapt wat a 'k bedoele. Zö zat ik van de weeke de autobiografie te lezen van Bob Geldof. Dat was de zanger van een Ierse groep, de Boomtown Rats, mae ie is voornaemelijk bekend vanwege 't feit dat n Band Aid en laeter Live Aid opgezet eit, om geld in te zaemelen voe 'ongerende mensen in Afrika. Die jongen ei z'n eigen op een meniere ingezet die a bie mien respect afdwiengd. Ik zat net te lezen oe at n zelfs gin geld van de inzaemelieng wou gebruke om z'n eigen reis en verbluufkosten te betaelen at n erges een pries in ontvangst most neme, toen a de tillefoon gieng. 't Was een mevrouw die a vroeg of da 'k de 'Zonnebloem' kenden. Ik doche 't za wè voe een optreden weze, dus ik pakten avast een penne en een papiertje. Mae 't was of da 'k lid wou worre. Een normaal mens zou dan zegge dat dat gin toeval kan weze. Je zit te lezen over weldoenerij in de ultieme vurm, en net op zö'n moment belt er iemand of da je lid of donateur wil worre van iets, zö da je ineens j'n eigen ok een bitje as weldoener kan beschouwe. Dat kan gin toeval weze, en 't is dan ok voe vee mensen een aanleiding om an zoiets toe te geven. Helaas voe de 'Zunneblomme' 'k tweê jaer trug ok a 's zö'n toevaligeid meegemaekt, en daè bin 'k achteraf nog a over teleurgesteld, 't Was op een gewonen deurdeweeksen dag. Toen a de post in de buzze gegooid wier, bleke dat tweê enveloppen te wezen. Eên van de giro mie afschrif ten, en eên van een organisatie die a 'Voedsel voor de Armen' 'eêtten. Ik miek eêst die enveloppe van de giro open en tussen alle bedraegen mie noe nummer 14/15 I

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2002 | | pagina 17