Stille, 'eêl stille d'r zat meer verschil tussen dan a me Nederlands praotn meê oons accent. Maor voor oons nie, wudder vondn da me dezelfde taol praotn, de taol van oons 'arte. A wudder teegn mekaore zeien: 'Bin jie nog naor 'uus gewist de lèstn tied?', dan wistn me da me Zeeland bedoeldn, ons gezaomelijke tuus waor a m'n a meer as vuuventwintig jaor weg waorn. A wudder 't over 'bie oons' 'adn, dan 'aodn me 't over 't verschil tussen d'overkant en de aore kant en nie over 't verschil tussen de êne wiek of den andern in Eanske. 'Bie oons' was Spuie of Baerland, da sprak vanzelf. Me kondn mekaore meê een 'alf woord of een 'alve zinne begruupn. 'Moen 'k er nog voo je meêbriengn?' kon ommers allênig over droln gaon, wan 'aontjes naomn me altied zonder te vraogn voo mekaore meê a me ze kondn kriegn. At er eên in de buurte was, vondn me 't stik leutig om te zegn: 'Jao, neem maor een stuk of acht droln voo me meê'. Gegarandeerd da me daor laoter commentaor op kreegn va d'eênn of den andern. Op 't léste van d'r leevn deeldn me meer stilte as woordn, da's oek 'eêl Zeêuws geloof ik. 't Is nie omda me de woordn nie wistn of durfdn te zegn, wan me zaotn allebei in 't vak; en da vak waor a je daogelijks meê alle mogelijke ellende te maokn ei en leert om daor meê om te gaon. Maor a zie zei 'wad 'èn 'k er an as de foto's goed bin...' of "k oor toch wè maoger eê?', dan zei ik niks, dan waorn me saomn stille, vreêd stille. En as ik verteldn 'oe a 't bie oons was, dan zei zie oek nie vee. 'Maor meisn toch', da bin de woordn die a m'n op 't léste nog 't meêst zeien. I noe nummer 14/15 Noe 'èn 'k gin patiëntn meer waor an 'k teegn zeg: 'Dienk t'r an, Luctor enzovoort 'eê!' En d'r is t'r gin eênen meêr die of 'stikvee bedankt en tot laeter' teegn mie zeg. Ik mis t'r nog vee en dikkels, mien zeê-zuster. Ze was een biezondere vrouwe, een 'êle sterke vrouwe, een Zeêuwse vrouwe. Daorom was ik overlèstn in Baorland. Ik kon 'eur graf gineês vindn, maor ik voeldn d'r 'eêl dichtbie. Den 'aoge om de begraofplaots suuzdn een bitje in de wind, 't 'aod iets vriendelijks, 't Was net of ze zei: "t Is 'ier wel 'eêl stille, maor ik lig 'ier goed, 'k bin weer tuus, kom 'ier oek maor laoter, 'ier 'oorn me toch, ee?'

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2002 | | pagina 20