Cobyr eên van de vele... Jopie Minnaard Me waere die maèndagochend goed voorbereid op schoole. Daè zoue een paer evacueetjes uut Schouwen bie oöns in de klasse komme. 'Me motte zurge da ze d'r eigen een bitje op d'r gemak voele' ao de meêster ezeid. 't Was daè nog vee en vee erger ewist, daè waere 'eêl vee ménsen verdronke. En ik von 't bie oöns a zö erg ewist. Toch was de kern van oöns durp droöge ebleve en dat kwam omda 't durp zö 'oöge lag. 'Ze waere vroeger zö gek nog nie,' ao m'n vaoder ezeid, toen a 't waeter nie vadder kwam dan de regenbak vlak achter 't 'uus. Mae oönze bögerd en 't 'of ao wè onder waeter estae en de 'oenders en mien kernientje waere verdronke. M'n moeder ao dat kleine droge stikje rond de kerke net de ark van Noach evonde, omda 't in de straete krioelden van de ménsen en de dieren, die a op tied ered waere. Mae m'n kernientje nie! 's Aevens op bédde stelden ik m'n eigen voor, oe a 't water binnen'edronge was in z'n kotje en dat n gin kant mi op kon. En dan kon 'k nie slaepe... 's Mirregs schoof ze onwennig nést me in de banke. Waèrom noe juust nessen mien! Wat most ik noe toch tegen d'r zégge. Me keke mekare an en ik verschrok van d'r witte gezicht. Ze leek wè tien jaer ouwer as mien. Dat kwam deur d'r ögen. Ze ao gróte mènse-ögen. 'Ik bin Jopie, en jie? 'Oe 'eêt jie?' kreeg ik over m'n luppen. 'Coby. Coby en Jopie, tweê ie's nessen mekare' probeerden ze, om 't ies te breken. Ik dust nie te lachen. Wat most ik vadder noe wee zégge. Ik keek naè de potten verreve, die a de meêster klaer'ezet ao. 'Me meuge vanmirreg têkene en mie de verve, dat meuge me noöit op maendag oö, mae dat komt omda julder d'r binne en me meuge ok gewoon 'ardop praote, ei de meêster 'ezeid. Téken jie graag? Ik bin de besten van de klasse. En je mag glad zelf wete wat a je ge-têkene, me 'oeve nie van een voorbeeld, dat doe 'k ok nie zö graag oö, jie??' M'n vloed van woorden wier over d'r uut'estort. Ze bleef stille zitte kieke op 't witte vel papier voe d'r. 'Ze biet op d'r naegels' docht ik, naè d'r 'anden kiekend die a roerloos op de banke lagge. noe nummer 14/15 l

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2002 | | pagina 21