Waoters Piet de Blaeij Tusn Darlinghurst Street en Elisabeth Bay Road in Sidney ligt een parkje mee daorin den fontein van El Alamein. Wat een fontein is, weetn wudder wè, dienkn me, maor El Alamein is messchiens wat onbekender, wan geschiedenisonderwies gaot noe niet altied over vroeger. I noe nummer 14/15 Awel, El Alamein is een plekke in Egypte, zö'n 'onderd kilometer ten westn van Alexandrië. lertn 'èn de g'allieêrde troepn onder Montgomery de Duitse legers onder Rommel tot staon gebracht, lertn begon den Duitsn nederlaog in Noörd-Afrika. Bie die g'allieêrde legers zaotn oek Austraolische troepn, vandao dien El Alameinfontein in Sydney. Die fontein sproeit dag en nacht en ziet er uut as de volmaoktn pluzebolle van een paereblomme. Het waoter oördt an 't einde van tientalln fien vertakte waoterleidieng- buusjes zö fien verneveld, da je eigenlijk alleên dien prachtig gevurmde bolle ziet. Een schitternd symbool: je ziet een onop'ouwelijkn mènsen- stroöm verneveln in den tied. Je kan t'r niet over'eene kiekn: de bolle 'èt een deujsnee van zeker vuuf meter. Je kan d'r oek nie deur'eene kiekn: zonne en kunstlicht geevn de bolle overdag en 's nachts een zulvern kleur mee goue vonkn. Judder begruupn da wudder van zoiets schoons een foto wouwn maokn. Me zouwn om de beurte voo 't in waoter gevangn edelmetaol poseêrn en de camera bedienn. Me zouwn 't schrievn in licht: 'I was here.' En eênmaol afgedrukt op fotograofisch papier zou daor 't onomstotelijke bewies zien. Dan staot daor ineês een aboriginal voo ons. Die wiest op den fontein en zegt: 'Gao t'r mao saomn voo staon, dan maok ik een foto van judder tweêën. Saomn op de foto is vee schoner.' Wudder kiekn is nao mekaore. Ze ziet mien aorzeling, leest in mien oögn

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2002 | | pagina 24