Gin jacht Cindy Buteijn Stel je een petoatenveld voor waèr of de ruggen a klaer ligge, mae de planten nog nie boven bin en gooi daè 't waèter van 't Stelleplas over- 'eene. Pak vervolgens je vrachtwaègen (een oud model Volvo bevobbeld) en rie daèmie deur dat land. Op zo'n spetterspektakel stoeng 'k te kieken at er neffen me eên vraègt: 'Where do you go?'. 'To Phnom Penh', zeg 'k tegen een bruun gezicht mie doenkere ogen achter een rond en zwart brilletje. 'I hope', wan overtuugd bin 'k er nog nie van da me over Cambodja's A1 ok echt in den 'oöfdstad an zulle komme. In 't 'êle land is gin meter asfalt, wè kilometers grond bie wieze van deurgaènde weg en 't regenseizoen is van de weeke mie vee enthousiasme begonne. De Cambodjaan lacht a 'k mie gróte ogen staè te kieken naè de dotte rook die a uut den dieselwaègen komt. An weeskanten van de wegt lopt rivier. Oöns motte wachte tot da de voorgangers d'r deur bin. Dus binne me mae uut'estapt, wan jacht kenne ze nie in Azië. 'Where are you from?' en z'n gezicht begun te straèlen bie m'n ant woord. Wan ie ei een maat in Amsterdam zitte. En die wist 't wilde gerucht te vertellen da de wegen in 'Olland 'ard bin en... glad glad. 'Is that true?', vraègt n as een kind dat an moeders vraègt of da Sinterklaos toch wè-r echt bestaèt omda de vriendjes op schoole zegge van nie. Ik knikke. Mie vee gebrul vanuut de vrachtauto en vee gejuul van een leêge ver- snellieng zie me steeds minder van de wielen. Uuteindelijk is 't stille en de chauffeur sprieng zuchtend in de blubber. Rechtse weg'elft geblok keerd. 'What's that like, a smooth road?', vraèg de jongen. Ie za zó oud as mien weze. Me kieke een stuitje 'oe a een tiental Cambodjanen roepend in de weere gaèt mie planken en schoppen. Ik zegge da je bie oöns boetes kan kriege voe te 'ard rieën. Z'n wenkbrauwen gaè om'oóge. noe nummer 14/15 I

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2002 | | pagina 31