Een kleine boodschap 38 I noe nummer 14/15 In de plee keek 'k eêst 's rustig wat a 'k aol mee ekregen ao. Dat was nog a wat. Een plastic bakje mie watten, tweê kokertjes mie gele vloei stof, dat was een soortje zeêpe, en nog een buusje om de plas in te doen. Ik dee eêst m'n plasje, dan was dat mae gebeurd. Toen begon ik an de schoanmaek. Ik dee eên kokertje zeêpe op de watten en ik boen derden 't over die natte plekke op m'n broek, 't Schuum kwam d'r op. Mie een papiere 'anddoekje poesten ik 't tenslotte af. De roke was wig, mae voe de rest was ik er nie vee mie op'eschote. De vlekke was eerder nog gróter en natter eworre. Eigenlijk ao 'k een föhn motten mae daè was nie in voorzie. M'n overemde liet ik er een bitje overeene pule en ik naè buten. Ik gawe dat buusje mie plas an dat vrouwtje en ik bedankten ze voe d'ulpe. Ok dat overige kokertje mie zeêpe gaf ik terug en ik zegge tegen d'r da eên flesje ruum voldoende was om de plekke te bewerken en da'k oopten dat 't gauw op zou dróge. Ze keek me vrae- gend an en ik wees op m'n broek. Zó vertrouwelijk was ik a eworre. D'r ógen wiere zó gróót as theescheutels. "t Was de bedoeling dat u 't had gebruikt om uw plas steriel af te leveren', zei ze, 'anders is 't onbruikbaar voor een kweek, 't Moet nu wel even opnieuw.' Ze douwden wee zö'n zelfde pakket in m'n and en gedwee goeng ik vrom in 't toilet. Toen a 'k toet m'n eigen 'ekomme was, begreep ik a 'k mie dat spul m'n fluitje schoan most maeke en dan dat buusje vol most doe. Wat ao'k toch stom ewist. Afijn, 't was noe toch te laete en ik begon an d' operatie. Zorgvuldig maèkten ik de boel schoóne, mae toen a 'k zó varre was da 'k 't buusje most vuile, kwam d'r gin druppel mi uut

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2002 | | pagina 38