'Gezellig, ee' Albert Goeman Me weunen in een rustige, nette buurte - daè gebeur nooit wat. De mensen werken, maeken een praatje, gaèn soms 's bie mekaren op bezoek, 'elpen mekaren a dat nodig is en zo fladdert 't leven van den énen dag naè den anderen. Misschien een bitje saai, mae aal de beweu- ners bin toch wè tevreeën... 't Is juli en werm zeumers weer. Me zitten heerlijk in een tuun, een bak- sje koffie op taefel en een boek op de knieën. De lucht is strek blauw en een vliegtuug 'oöge d'r in, trok rechte condenssporen achter z'n op weg naè een vakantiebestemming mie een paer 'onderd mensen an boord. Ik kan nog nooit begriepe 'oe an ze zó een machine naè boven kriegen. Voe de rest is 't heerlijk rustig. Mae dan wor die rust ineêns verstoord. Een vrouwe gilt. 'Mooord... Moord... Help... Help...' De straete kom ineêns toet leven, ledereên lopt in de richting van 't gegil. De politie komt en zet de straete of. De dokter kom ok en een ambulance. Rondom de afzetting lopt de straete vol nieuwsgierig volk. Dan beginne de geruchten. D'r is een dooie vrouwe evondn in dat 'uus... Ze was ewurgd... Neê, d'r keele was 'elegans deuresneen, overal lag t'r bloed... De mensen rillen. D'r 'oöd lag in een 'oek van de kaemer... Ze aa zes kinders... Wat mo. daè toch van kommen, die aerme bloedjes. D'r man - daè was ze van escheien. Die za 't dan wè edaen èn, dat was aaltied een smeerlap... Wat doen die lui ok 'ier, laèt ze terug gaen naè daèr-an ze vandaen kommen. De ambulance rie voor en de mannen kommen naè buten mie een bran- I noe nummer 14/15 card. De mensen verrekken d'r 'als naebie om beter te kunnen kieken, want daè mó toch dat liek op liggen... Maer d'r is niks te zien, want daè lig 'êlegans een laeken over... De ambulance rie wig en de mensen drupen of - onderwiele nog druk pratend over dat afschuwelijk voorval. 'Nou dag buure, 't was best gezellig ee!' 't Leven herneemt z'n gewone ritme - alleên wor d'r nog lange over epraat.

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2002 | | pagina 40