Kon nog wè 's weze dat er een deêl van de oppositie - de Groene - op Leefbaer Sint-Kappelkerke zou stemme ook. 'k Stoeng net op 't punt om te vraegen of Thomas zelf sympathiseerde mee de nieuwe richtienge, toen at achter ons de muziek begon te spelen. Ai, 't was impersant a vuuf over achte. Me zochte een plekke op de leste rij kuipstoeltjes. Neê, een tweêde bolus duste me toch nie te nemen. D'r laege d'r zeker nog vuuftig, mae Thomas docht dat die misschien vö bie de koffie in de pauze bestemd zoue weze. De pauze? Ik keek bie Thomas mee op de folder mee de uutnödigieng. De pauze kwam nae de toespraek deur Van Snerf. Nae de pauze kon je vraegen stelle an 't vorlopig partijbestuur en dan zou de muziek nog een nummertje spele om af te sluten. 't Wilhelmus, docht Thomas, dat zat er natuurlijk goed in vanwege de trouwdag van Wimpje en Maxima - zukke feesten wiere in de Skappelkèrkse gemeênschap aoltied uutbundig gevierd, deur de Rooie en de Blauwe net zó wèl as de Groene. Alleên de Doenkergroene... M'n 'arlozie stoeng noe op tiene over achte. Een klein 'alf uurtje, meer ao 'k nie mi vó Leefbaer Skappelkèrke. Jammer eigenlijk, want wanneer zou je d'r ooit nog komme? In gedachten probeerde 'k m'n eige voor te stellen 'oe as 't durp d'r uut zou ziee 'artje zeumer. Bevorderienge van toerisme in 't belang van bakker De Kruijter? Ik keek nog 's naè de naemen van 't vorlopig bestuur van de Leefbaere Partij. Tjae, beroepen stoenge d'r nie bie. Misschien was Van Nuffelen een middenstander? Thomas knikte - ja, van 't café-restaurant. Mae die was in elk geval nog Leefbaar Sint-Kappelkerke nie in de zaal. En Wieleman, de Kruijter, Gunterkerken en Drupkes ook nie. 'De Kruijter', is dat dien bakker?, meênde ik. Ie knikte. 'Die is t'r 'oor', zeide ik. 'Die is nog achter de coulissen mee Van Snerf, ze...' Op dat moment stopte de muziek tussen 't eerste en 't tweêde nummer. Op de rij vor ons wier achteromgekeke. Bliekbaer wier 't nie gewaar deerd as t'r gepraot wier onder 't cultureêl genot. Thomas zeide in elk geval nie vee mi en van aermoe 'ieuw ik ook mae m'n mond. 't Tweêde nummer wier mee verve gespeeld en toen as 't derde begon was 't zeven minuten vor 'alf negene. Noe zou 'k nie vee mi van de speech van de oprichter kunnen 'ore - tenminste as de partij nog bestoeng. D'r was nog aoltied geên méns van 't vorlopig bestuur in de zaal en ook toen as de muziek nae 't derde nummer stopte, duurde 't nog meer as tweê minuten eerdat de deure naest 't podium openknerpte. Bliksems nog toe - 't was impersant vier minuten óver 't 'alve uure. En... 't bestuurslid dat as noe 't podium opgoeng, dat was nie Van Snerf. 't Wuufje mee de hippe bril. Ze wachtte even en tikte zenuwachtig op de microfoon die at gereêd stoeng. Niks - daè moch de beheerder bie komme. Ik keek nog 's op m'n 'arlozie en dan naè Thomas. 'Mevrouw Drupkes', fluusterde de joenge Skappelkèrkenaer. 'Van dien gróten annemer.' Thomas boog z'n eige naè me toe om achter z'n 'and verder te fluusteren. 'Ze zeie dat die d'r achter zit. Achter da plan vö dien nieuwen wegt naè Vlabrand. Ontsluting 'eêt dat...' Ie wees naè 't gifgroene papier in z'n 'and. 'Toerisme wille ze, van Leefbaer Skappelkèrke. Mae Drupkes wil natuurlijk een nieuwe wegt anleie, daè noe nummer 14/15 I

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2002 | | pagina 51