gaet 't om.' Op dat moment kreeg mevrouw Drupkes geluud uut d'r microfoon. 'Goeienavond dames en heren.' Ze keek een bitje schoef naè de veertig venters en de paer vrouwen in 't durps'uus - de muziek nie meege rekend. 'Helaas hebben we een klein oponthoud. Onze voorzitter, ik bedoel onze voorlopige voorzitter, moest nog een paar dringende telefoontjes afhandelen, ook...' Noe keek ze een bitje schoef naè de deure naest 't podium. 'Ook in het belang van het verdere verloop van deze avond. Misschien kunnen we nu alvast ons laatste programmapunt doen?' Ze keek naè den direkteur van 't muziekgezelschap. Jawoor, die knikte. Even laeter wiere de eerste tonen van 't Wilhelmus ingezet en asof 't afgesproke wérk was rees 'eêl de zaal op uut de kuipstoeltjes en begon mee te ziengen. Machtig ménsen. Dat goeng mis. M'n 'arlozie wees onverbiddelijk tien over 'alf negene an op 't moment dat iedereên wi gezete was. 'Toet ziens ee.' Ik gaf Thomas een 'and en bie de deure keek ik nog even terug de zaal in. Mevrouw Drupkes stoeng noe bie de deure naest 't podium en achter 'eur dook de baerd van Van Snerf op. Onder algemeen applaus klom 't vroegere raedslid van 't Paers Verband, noe de oprichter van Leefbaar Sint-Kappelkerke, 't podium op en klopte op de microfoon. Gek, 't leeken net of de man mee z'n anderen 'and iets zocht onder z'n jasje. Toen a 'k bie de bus'alte stoeng kreeg ik 't gevoel dat er iets nie klopte. De muziek was a wi begonne te spelen en dat was toch noga vee van 't goeie. Vreemd. Pas op 't moment da 'k comfortabel in de bus van Verkeert BV zat en keek of ik de scheutelantennes van Linda-Simone- Polder kon ziee, wist ik 't wi. De speech van Van Snerf. Zou d'n 't uut z'n 'oöd gedaen Dat was nie waarschijnlijk. Ik 'aelde 't epistel uut m'n jas zak en begon te lezen. Pas in de buurte van 't station van de trein ao 'k 't uut. Clarisse kon tevree weze. Dat wier een zeldzaem goed gedocu menteerd en afgewoge artikel vo 't Gé Oo Dé. Fluitend stoeng ik op 't perron. Jawoor, ook de trein was keurig op tied. Pas a 'k in de verte de lichtjes van Tussenstad zag, bedocht ik iets anders: 'k wist glad nie zeker of 't nog wé gelukt was om Leefbaar Sint-Kappelkerke deur z'n eersten aevend te slepen. Wien za 't zeie was aolles mislukt. Of waere d'r deur een splitsieng in 't bestuur impersant misschien a tweê partijen? 'k Kreeg een aokelig gevoel in m'n maegstreek en raedpleegde de groene folder die a 'k dien ochtend van Tinus Clarisse gekregen ao. 't Enigste telefoon nummer dat er op stoeng, was dat van L.H.M. van Snerf... Leefbaar Sint-Kappelkerke I noe nummer 14/15 Jan Zwemer ei dit artikel a in fibrewaori geschreve; lange tied vo de afgelöpe verkiezien- gen en de gebeurtenissen die a daer an voraf gienge.

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2002 | | pagina 52