Wat een vak Cees Chamuleau Op schoole krieg ik te 'oren deur een achtste- groeper op mien vraege wat at n wil worre nie mi: 'Piloot' of 'Meêster', mae: 'Communicatiemanager.' Ie ei gin flauw idee wat a 't is, maer 't bekt hoed. Nog nie eêns zö lank eleeë gieng je naè de middelbaere schoole informatica studere. Je wier IT'er. Vandaege is 't mode om 'iets in de communi catie' te doen. Letterlijk betékent communicatie 'in verbinding stae,' en eigenlijk zou dus ieder mens d'r verstand van motte ebbe, maer in ons tieds- gewricht me d'r een beroepsmisvurming van emaèkt. En da kan maer eên dieng betêkene, naemelijk da ons zö contact-aerm eworre bin en mekare zö dikkels misverstae, dat er een communicatieadviseur an te pas mot komme om de verbinding te repareren. Digitalisering en de elektronica oalle barrières die oöns contact in de weg stienge, opgekale faterd. En wat zie me? Ons bin d'r mie z'n oallen vadder deur uut mekare egroeid. Nog nooit bin d'r zövee mensen zö alleênig ewist. Wan ondanks een zeêë an communicatiedien- gen, 't gemak van reize, de golven an massa media en 't mobieltje me nog nooit zö nessen mekare 'eene epraat as noe. Politici zegge nie mi wat a ze vinde, maer 'communiceren het regeerakkoord naar de burger toe'(l). Da daè gin méns op zit te wachte, wier wè dudelijk toen Fortuyn tot gróte schrik van 't establishment opééns vee anhang trok. Want ie verstoeng de kunst van 't communicere beter as een buukspreekpoppe as Melkert. Communicere ei aolles te maeken mie luuste- ren. Deur 't pathologisch individualisme da 't nieuwermoodse geloof liekt te zien geworre, bin ons doof voe wat oónze naaste zeit. Nog nooit bin d'r zövee echtscheidiengen ewist. Conferenties mie de beste bedoelingen eindige dikkels in ruzie over de agenda. Imams worre verketterd en andersdienkenden verwiete me voe achterlijk. As ons nie as de bliksem beter gae luustere nae wat a mensen die a 't moeilijk te zeggen - of dat noe asielzoekers bin, verslaafden of Marokkaanse jongers-, zie'k een nieuw arma geddon waèbie de anval op 't WTC in New Vork nog za verblêke. noe nummer 14/15

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2002 | | pagina 53