Leve de vergriezieng Peter Dieleman Vorige weeke is t'r wee een klein wienkeltje op een klein durpje geslote, 't Was 't leste nerienkje en noe is t'r niks mi. En da's voral vervelend voe ouwere mensen. En 't is nerges voe nodig. Ja mae, roept de polletiek, kleine kernen bin economisch moeilijk te ontwikkelen. Wat krieg je dus: op elk durpje is t'r minstens èên schoole, een kres en een peuterspeelzaal. Da kost nog a wat, d'r is bienae nie an personeêl te kommen en de klassen zitte soms mae 'alf vol. Al die guus motte ok nog 's mie een auto naè schoole gebracht, en da geeft dus een berg overlast en miljeuverontreiniging. Die guus kunne nie op de fiets, want 't is te druk mie auto's, zegge ze. Mae ja, dat bin allemaele auto's die a guus naè schoole brienge. noe nummer 14/15 Ik bin zelf in m'n 'êle schooltied nooit gin dag mie een auto naè schoole gebracht, 't Kon zukken slechten weer nie weze, of ik gieng op de fiets. Noe was dat nie zózeer omda 'k zö'n stoere scholier was, mae meer omda me gin auto adde. Mae goed. Elk klein durpje mö ok nog een speeltuun en een 'angplekke voe de ouwere jeugd. A 't kan ok nog een 'alve pupe om te rolschaessen. Een 'half pipe om te skaten' 'eêt dat in goed Nederlands. Daè mö nog een soos weze voe zowel ouwere mensen as jongelui, en dat kan nie in eên gebouw, 't Bliekt dus dat er in kleine kernen, mie een gróte spreidieng in leeftied en intresses, gin basis is voe een gezonde economische ontwikke- lieng. En ouwere mensen worre daè de dupe van. Noe is t'r volges mien een taemelijk eenvoudige oplossieng, naemelijk 't concentreren van ouwere mensen. Een soort ultieme vergriezing dus. Een weunzurgcentrum in de overtreffende trap. Een durpje mie enkel bejaer- den. Een grieze oase. 'Ja mae, da kan nie' roepe sommige. Nou, ik dienke van wè. Vergriezieng begin tegenwoordig eigenlijk a a je net vuuftig bin, of a de kinders de deure uut gae. En lae me eerlijk weze, mensen van vuventwintig mee drie guus draege toch niks wezenlijks bie an de leefbaerheid van een durp. Ze 't vee te druk mie de kinders, d'r dubbele baan en de ver- bouwieng van d'r uus. Grieze oases dus, mie een bevolking die a een leeftied eit tussen de vuuf tig en de onderd. Daè beginne me mee. Angepaste uusjes, berekend op

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2002 | | pagina 54