rolstoelen en rollators, slaepe en weune geliekvloers. Speciale wandelpae den en parkjes, die a noe nie mi vervuuld worre mie herrie en drukte van brommende jeugd. Gin blaerende radio's, gin tweê weken vuurwerk rond de kerst, gin drugsspuiten in de bosjes. Zo'n heerlijk rustig vergrieziengsdurp trekt dan a gauw andere bevolkieng an. Kunstschilders, schrievers, alleênstaende veertig-plussers, bewust kinderloze paeren. En omda t'r noe relatief vee ouwere mensen weune, ei j' agauw een man of dertig voe een biljartclub, voe sjoelen of kaarten. Een soos, die eiken dag open is, en een 'êle reêze klapbanken, die a noe nie mi bekrast of vernield worre. Een sporthal voe koersbal en gaaischiete... Economisch verandert d'r netuurlijk ok ineens een 'oöp. D'r is vast wè een cafee'ouwer die a een leuk kroegje begint. Een kapper of kapster za genoeg werk en een blommezaakje ok. Wat dienk je van een uusarts die a een 'ekel eit an bevalliengen, en nie zö goed is in kinderziektes, 'n Klusjesman ei z'n anden vol an piepende deuren, lekke rolstoelbanden en 't instellen van video's. De wijkverpleegster 'oef nie mi van hot naè haer te rien, mae kan te voet d'r werk doee. En, wan daè begonne me mee, de durpswienkel kom wee trug. Wat zeg ik, meschien wè tweê durpswienkels. Gespecialiseerd in artikels die a die specifieke doelgroep nódig eit. Gin kubieke meter pampers, mae een selectie zoutloze snacks daèr a je koud van wor. Gin femieliepakken was middel daè a je vuuf jaer mie doet, mae mooie kleine verpakkiengen. Neê, ik gloóve wè in die grieze oases, ik gae d'r dienk ik ok mae weune. Sterker nog, ik dienke da 'k daè mae burgemeester worre. Leve de vergriezleng noe nummer 14/15 I

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2002 | | pagina 55