Concreet dudelijk Marco Evenhuis Vuurwerk in maerte, da gebeur nie vee. Zeker nie op een nuchter werkmansdurp as Souburg. En toch was 't zó. De zesde maerte, om precies te zien, 's aeves om een uur of tieene. Een stuitje laeter reeë d'r zelfs een paer toeterende auto's achter mekaore deu 't durp. Teletekst gaf een verklaerieng: de lokale Partij Souburg-Ritthem, die vo 't eest an de gemeên- teraadsverkieziengen mee dee, kwam in eên klap mee vier zetels in de raad. Grootste partij PvdA eit er mae tweê méér. Op Souburg 'aelde de PSR zömae even 44 procent van de stem men! De op eên nae grootste partij van 't durp, de PvdA, mocht 't doee mee 15 procent van de stemmen... Resultaat van dertig jaeren té weinig Souburgers in de Vlissiengse raad, té weinig geld an 't durp uutgee, té weinig begrip töne vo 't durpsgevoel dat a de meêste Souburgers oók nae de herindêlieng van 1966 nog aoltied Kortom, de Vlissiengse polletiek ei vergete a ruum een derde van aolle inweuners van de gemeênte op Souburg en Ritthem weune (12.500 op Oöst, 2000 op West en 500 op Ritthem). De PSR ei z'n doel noe a bereikt: de durpen stae wi op de kaorte. Vee meer as een bitje meer andacht vo de durpen eit de PSR oók nie op 't program stae. Veiligeid? Een politiepost op 't durp. Welzijn? Een medisch centrumpje op 't durp. Cultuur? Wat bankjes op de Karolingische Burg. Economie? De wienkel- straeten en 't durpsplein opknappe. Mae juust zuk 'geneuzel' is vo de Souburgers wè concreet en dudelijk. De mensen wete wat a ze an de PSR Conventionele partijen scherme meer mee algeméne termen en praote as volledig gediplomeerde polletiekers. Een virus dat a wè bie iedereen op de loer liekent te leie die a an 't besturen slaet. Wonder of a die durpenpartij over vier jaeren wi zó goed scoort, 't Zou feitlijk nie nódig moete weze. Huj Zó verre is 't nog lank nie. Vorlópig de gróte joengers mae rekenienge te 'ouwen mee de PSR. Vier zetels op 29, da's nie niks. Een bitje tegengas van de 'goeie' kant van 't Kanaal, 't za de mensen op de durpen deugd doee. Dat merkte je dunderdag de zevende maerte a; 's ochens vroeg groette de meêste mekaore mee een ondeugende blik in d'ögen. Vo eên keer kloenk 't aoltied zó dróge 'huj' een bitje triom fantelijk. i noe nummer 14/15

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2002 | | pagina 56