Me gaen gewoon deu! Marjolein de Visser 't Ei 'eêl wat Zeêuwen an 't dienken gezet, die erkenning. Mensen konde voo of tegen weze, 't 'ieuw ze wè bezig. En waer an ze nie precies wiste waer a 't om gieng, verzonne ze 't er wè bie. Den énen ao 't over een tweêde Friesland, den aoren riep dat 't Zeêuws nie bestaet. As Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland 'èn me geprebeerd zövee meugelijk 'andtêke- ningen te verzaemelen as ondersteuning voo de erkenning om staats secretaris De Vries te laete zieen dan me die erkenning 'ier graog wille. I noe nummer 14/15 Me 'èn ruum 7000 reacties binnen g'ad, waer an me aolle inzenders (en niet te vergeten aolle mensen die an d'r eige 'ier voo in 'èn gezet) voo wille bedanke. Jong en oud mee gedae, verênigingen, stichtingen, scholen, zelfs mensen uut 't buutenland. Mensen van boven én mensen van onder de Westerschelde. Den énen zei over dit resultaat: '7000, da's 'eêl wat', den aoren zei: 'da's niks, daer ka je nie mee ankomme in Den Haog. Dan ka je beter ma thuusbluuve...' Of je 't noe vee vindt of weinig, eên ding staet as een paele boven waeter: d'r moen nog vee meer Zeêuwen wezen die an achter die erkenning staen. 't Is dan ook jammer dan me nie aol die mensen persoonlijk 'èn kunne bereike. Ma me bin nie bie de pakken neer gae zitte... Uut et onderzoek van de PZC (dat uutgevoerd is nog voo a de actie week begon) bleek a dat zo'n 35% van de Zeeuwen voo die erkenning was. A'j dat omrekent nae 't aantal Zeêuwen, bin dat d'r meer as 125.000, da's 'eêl wat meer dan die 7000 die d'r 'and- têkenienge gezet En van die mensen die an d'r tegen waere, waere d'r een 'oöp tegen deu mis verstanden. D'r waere d'r noga wat die an bie erkenning dochte an een taalsituatie zö an de Friezen die kenne, mee dubbele plaets-naemborden of scholen waer an kinders verplicht worre de streektaal te leren. En dan waere d'r nog bie die an nie echt tegen waere, ma die an 't nie zó nódig vonde. Wè bleek toen a, dat 50% vond dat d'r meer moest gebeure voo 't Zeêuws. En a je dan bedienkt da zö'n 50% van de Zeêuwen Zeêuws praet, dan is

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2002 | | pagina 6