PZCiefers Marco Evenhuis Da was wat. De PZC kwam op den dag da de actie vo erkennienge van't Zeêuws begon mee de resultaten van een onderzoek. D'r was 'mae' 35% van de Zeêuwen uutdrukkelijk vor erkennienge van 't Zeêuws as streekta- ele, kopte de krante die a zó graog 'voor en door Zeeuwen' wil weze. Die 35% bin nog aoltied wè ruum 125.000 mensen die a a vor erkennienge waere op een moment waerop eigenlijk nog gin mens wist waer at 't noe feitlijk om gieng. Wie van de mensen die a je bie de bakker tegenkwam wist precies wat a erkennienge betékent en ao daè een echte mênienge over? Gin mens toch? I no« nummer 14/15 Oök de vraegstelling van de PZC klopte van gin kanten: 'Vindt u dat het Zeeuws officieel als taal erkend moet worden?'. Komaan zeg, bin ze noe nie wiesder bie 'onze' krante? 'Officieel als taal erkend', wete ze dan echt nie beter? Een erkennienge as streektaeltje is nie vee meer dan een erkennienge op papier, mee 'eêl weinig rechten en plichten. Een moreêl steuntje in de rik vo een groep dialecten die a in ulder bestaen bedreigd ore deu 't Nederlands en 't lengels. That's all/da's aol. D'r was gliek flienk wat gemor. Sommige vonde 35% nog schandalig vee en meênde a dat terug naè nul percent gebracht zou moete ore. Meer realistische kritikasters vonde 't nie kunne wat a de PZC daè flikte. Ondergetêkende incluis, en die schrieft zelfs vo de PZC! D'r wiere acties bedocht en brieven ingestuurd. Een bitje fel aollemaele. En dat terwiel 't belangriekste waepen in een charme-offensief vo de erkennienge nog wè liekt te wezen at 't zö fel as in Fryslan nie moet 'ier in Zeêland... Onze streektaalconsulente Marjolein de Visser en 'eur Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (da beêstje zou feitlijk nog een 'officiële' Zeeuwse naeme moeten 'ieuwe d'r eige sakes en wachtte op 't juuste moment. Toen a de 7000 kaortjes ondertêkend waere, kwam ze mee een nieuw onderzoek. 'Eêl fientjes noemde ze dat een vervolgonderzoek op dat van de PZC. De vraegstellieng klopte en de ciefers waere werkelijk ienorm positief. Een stikje uut 't rapport 'Over Zeeuws gesproken', dat a naer anleidienge van 't onderzoek deu Scoop (Zeeuws Instituut voor Zorg, Welzijn Cultuur) verschene is:

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2002 | | pagina 8