Brieve van Jewannes Jewannes (Zuud-Beveland) Hallo meneer van de redactie -'t is a een stuitje elee a 'k van je 'oord Nou ja, daèr is ok nie zövee nieuws tegenwoordig ee. Ik bedoele: 't is allemaele nieuw en nieuws tegenworig, de leste jaeren. As aolles nieuws is, is t'r agauw niks mi nieuws, is 't nie zö? noe nummer 16 Mee mien gae 't goed. Je moe wete: ik leeve in 't beschermde gebied van de 'ouderenzorg'. Je kent dat misschien: zö'n logo mie een bescher menden 'and boven een stel ouwe zieltjes. Die mensen van de zurg- centra 'èn bienae net zövee zurgen as de mensen die a d'r weune. Mae ze maeke d'r nie zövee werk van... Want een 'uusmeêster is t'r nie mi op de terminal - da's te diere. At er wat opdoet mö je lokatie Lillo mae opbelle, dan bin ze d'r zö! Of de politie, 'èn ze gezeid. Nou, dan bin je tegenwoordig toch goed beschermd en verzurgd, ee... Al-mie-al. Overigens zurge ze nog wè tweê daegen in de weeke voe de tegel padjes, 't gazon, 't knippen van de 'aege en 't schoon 'ouwen van de dekgoote. Dus zit ik wè goed tussen goeie buurtjes! Voe a 'k varder gae mie 't heden, mo 'k even terug ni 't verleden. Van de weeke snuffelde 'k in de ouwe doöze en laet ik noe toch een prehistori sche uutgaeve tegenkomme: 't tiedschrift 'Nieuw Zeeland' van april 1984. Mee een leerrede d'r in over 'wilde artsen' die a zei da 't over nemen van een praktijk net eênder is as 't kópen van een schuure mie aol de beêsten d'r in... Wilde artsen ja, mae ze verwachtte toen wè a de beêsten nie even wild waere as de artsen, 't Stom gedierte, de patiënten, moste tam weze - onder 't motto: as je gevuurd wor, mo je stille legge... Stilzwiegend wier verondersteld a ierendeên dat begreep. Afijn, over die wilde gevallen in de eerste-lijnszorg gesprake, daèr 'ebbe 'k dus wat ervarienge mie, zögezeid. En, dat mo 'k zegge: a je nog nooit

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2002 | | pagina 32