Schaemroöd Marco Evenhuis (Souburg) Weer a zö laete... 't Schient mae nie te wille lukken mee Noe dit jaer. Van 't vojaer waere me a zö laete (mee nummer dertien was dat, dus dat kon oök wè nie goed gae), van de zeumer mee dat dubbelnummer goeng t nog wè en net a je dienkt a je wi goed op steek bin, breekt dien duts van een vurmgever tweê van z'n viengers mee 't keepen (Oöstburg 3 tegen Koewacht 4)1 Mee gebroke viengers is t't nie echt makkelijk om een Noe in mekaore te draoien, dus vandaer at 't noe weer a zö lang duurde. Bie deze, mee 't schaemroöd op onze kaeken, onze excuses vo de vertrae- gienge. Consulent Noe at 't deu aolle polletieke toestanden van de leste tied mee de erken- nienge van 't Zeêuws een stuitje wat rustiger an gaet, is t'r wi tied vo aore diengen in 't Zeêuwse streektaalwèreldje. Zö bin ze bie de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland bezig een nieuwe consulent streektaelen te zoeken. Marjolein Visser, die a toet ienkele maenden gelee die functie bekleedde, is t'r mee gestopt. Nie om a ze 't nie nae d'r zinne ao, mae om a ze bevaolle is van een dochter en daè vee tied an wil en moe bestee. Me wense 'eur daè vee geluk, vospoed en de nódige leute bie toe. Marjolein, 't was mee joe goed saemenwerke. Supplement Van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek bin ze druk doen de mee de leste loodjes vo 't supplement bie 't Woordenboek der i noe nummer 16 Zeeuwse Dialecten. An die anvullienge op 't welbekende Zeêuws woor denboek oor noe a een jaer of tiene gewerkt, dus 't oor wè-r 's tied at t verschient. Zö dikke as 't Zeêuws woordenboek oor 't van eiges nie, mae 't za alleszins de moeite weze. Dialectendag 't Supplement za gepresenteerd ore op de Nederlandse Dialectendag die a vo 't eest in Zeêland (Middelburg) g'ouwe oort. Da gebeur op de 22e maerte 2003. In de Stadsschouwburg ka je dan luustere naè stikgoeie sprekers over dialecten en streektaelen, kieke naè de presentatie van 't Supplement, luustere naè muziek van Ambras uut 'Ulst en de Bende van Baflo Bill uut Groningen en deelneme an werkwienkels over de Zeêuwse dialecten, 't 'erkenne van een dialect en dialectologie oral history. A je mee wil doe, ka je je vo mae tien euro inclusief middageten inschrie- ve bie de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Meer info en een inschrievingsformulier ka je kriege bie die stichting (tel. 0118-670870). Op internet moe dat oök lukke: www.scez.nl En dan Noe leze!

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2002 | | pagina 4