De evacués Albert Goeman (Yesse) Ik zie ze nog binnen kommen strompelen, koud en verkleumd, meer dood as levend. De man aa een baby van een paer maenden in z'n aermen, blauw en stieve, of at er geên leven mir in zat. M'n vrouwe nam de baby over en zei: 'Gae julder maer naè boven een waerm bad neme en droge kleren antrokken. Op de overloop in de kasse kan je aalles vindn'. Ze dee de baby in een waerm bad en waermdn sinds een flesje baby voeding. Dan lei ze 'm - het was een jongsie - in 't kinderbedje dat an me nog 'aan. 't 'Eêle durp was in rep en roer, die eerste daegen van febreari 1953. Bóten vol vluchteliengen kwammen an in de kaaie, ofkomstig van Schouwen, van Duveland, van Tholen... En ok van Krunigen. Gevlucht I noc nummer 17 voe dat woedende waeter, veiligheid ezocht in bómen of op de veeste van d'r 'uus. Ontredderd, koud en verkleumd, meer dóód as levend wie ren ze onderebrocht bie mensen die an d'r eigen beschikbaer esteld aan om ze onderdak te verleênn. Bie ons, me aan een wienkel an de Paeremart op Yese, was 't erg druk. Ommers, aal die mensen mossen eten en drienken en me werkten oans in 't zweêt om iedereên te elpen. En toen was die heilssoldaat gekomme om te vraegen of an me een gezin uut Krunigen op wouen nemen... Toen de wienkel dicht was, me goed egeten 'aan en rond de kachel zat- ten die a 'k goed opestookt aa, kwammen oanze gastn wat toet d r eige en dee de man z'n verhaal: 'Ineêns gulpte 't waeter naè binnen. Ik wat spullen mie mekaren epakt en bin naè boven egaen. Zóvarre zou 't wae ter wè nie kommen... Mae 't waeter steeg en steeg... Ik nam een paer dekens van oans bedde en klommen op de vliering. Daè zatten me wè veilig. Dochtn me... Mae toen ik 's langs dat trapje naè beneen keek, schrok ik me wild. Dat waeter steeg nog aoltmae... tergend langzaem tree voe tree. Ik raekten in paniek. Me zatten as ratten in de val, want een dekraem was daè nie. Maer a een mens in doodsnood zit, is n toet vee in staet. Op de vlierieng stoengen nog een paer ouwe stoelen. Ik trapte d'r eên kapot en mie een poot beukte ik net zó lank op de planken van het dek toet a d'r een scheure in kwam en mie aal m'n krachen kon ik een gat d'r in maeken waèr an me deur konden krupen. Net op tied, want 't waeter stoeng toet

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2003 | | pagina 18