zakte de gammele aerebeiersuusjes as natte kertonne dozen in mekaore. 'Ier stonge de buren op d'r zolder. Vo zolang 't duurde. 'Ier dreve de klompjes. Een zwemmend paerd. Een vaerke mit 'oenders op d'r rik. Beêntjes bove een plestiek broek, as een tumelaertje in de golven. M'n 'arte bonkt. 'Oör, de klokken! De wind joelt. Aolles klappert. Golven spatte uit mekaore. Ik vluchte de straete uut. Even diep aeseme. 't Is mooi weer. De zunne schient. Niks an den 'and. Ik zoeke een plekke op een bankje in de zunne. Bin de aore 'ier ooit trug'ewist? En m'n ouwers? Toch verkeerde ons gezin nog in redelijk goeie omstandigheden, want m'n zaete droög en beschut zolang 't 'uus overènde bleef. Vee aore 'adde 't slechter. Sommige zaete een paer daegen en nachten bute in de kouwe, op daeken, op vlotten of in bomen. Vee ménsen spoelde meer dood as levend an op een diek en waere af'ankelijk van aore, omda ze zélf niks mi konne. M'n kunne ons eige nauwelijks vöstelle 'oe uutgeput, verkleumd en ver'ongerd de meêste ménsen waere. En dan m'n 't nog gin eêns over de ménsen vo wie 't noodlottig is of'elöpe. Of over degene die d'r dierbaeren zaege verdrienke zonder da z'ok ma Iets konde doee. Maartje Stuut (Oósterland) Dichtcursus ik de regels uutgemete de woorden op d'r klank geschikt m'n eige op versvurm vastgebete sint dat de klokke vérder tikt 'k aolle daegen afgeteld vol wan'oöp d'uren afgemete toch kom, noe 'k 'ier nog zit te zwête, 't uur der waer'eid angesneld ik dienk dat 't ok deze keer niks oört en dat ik eerlijk uut mö spreke dat - afgezie van tied waer 't an schort - talent en muze m'n ontbreke noe nummer 17 I

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2003 | | pagina 25