Langs de wain van Aernburg Maximus). Nooit eerder gezien, een zwart monster va meer als vuuftien centimeter, de kannibaol onder de slekken as 'k de boekn mag geloövn. Mao inspiraosie voor een nieuwe têkenienge kwam nog nie. Misschien bin 'k toch te kieskeurig. Dan mao nao Rotterdam. Op de boekenmarkt kocht 'k een boek over streekdrachtn. 'k Kost bienao nie wachtn om d'r in te kiekn. Tuus kwam 'k alles te weetn over stippels schildern in Staphost. In mien herinneringe stoeng da plaotsje nie bekend as vooruutstrevend. Een kerkdurp mee eigen wetn en gebruukn. Dao kost 't in de vorige eeuw nog gebeurn da een overspelige op een mistkarre deu 't durp wier gereeen. Om kort te gaon, een fundamentaolistisch durp mee ulder eigen versie van de sharia. Volksgerichten dus. En dan noe die stippels. Mien besluut stoeng vast. Mien nieuwe têkenienge most een brugge slao tusn Staphost en Mekka. Eigenlijk most da nie zó moeilijk zien, omda ook vee deeln van streek drachtn afkomstig zien uut 't verre oöstn. As baosis vo m'n têkenienge gebruuktn 'k een ouwe badkaomertegel van de Sfinx uut Maostricht. Voo kitsch hoef je nooit lang te zoekn. Na tweê weekn van têkenn, kleurn en stippeln was 't werk gedaon. Sjuust op den elfden september van di jaor. Een kaodertje d'r rond, een glasplaotje d'r voo en klaor is Kees. De têkenienge titelde 'k: it's a long distance from Staphorst to Mekka, 't Onder-werp vroeg om een twidde versie en wee tweê weekn laoter was dao biena de zelfste têkenienge mee alleên wa meêr stippels en wa meêr 38 I noe nummer 17

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2003 | | pagina 40