Langs de wain van Aernburg vazelfs. 'Oe zat da noe mee die vlagge? Die most toch iedern aovond binnengehaoln wordn? Da doen wulder oök, was't antwoord, 't Vlagngesprek goeng nog even deu en as mien vrouwe buure vertelde over de graofische en symbolische schoonheid van de Zeêuwse vlagge en de Friese vlagge mee dien plompeblaoren, was 't 'ekken 'êlemao van de dam. Mao waorom dan toch dien vlag an 't uus? Om van gezaog af te zien, zei ze: 'Vo de leute'. De volgende reactie was van een manspersoon. Is joe man iets van plan? En daornao: Salueert joe man vo dien vlagge? Bie ons an de keukentao- fel wier flienk gelachn. De vlagge verschafte vee leute. En d'r kost op straote nog wa gepraot wordn. Eên dieng was zeker: mee dien vlagge waom wulder nog nie klaore. In êne was dao een richtlijn over de nationaole vlag, gericht an de gemeên- te Aernburg, ingekomn op den elfden april 1949, afkomstig van 't minis terie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en gericht an alle schooln. In m'n brievenbus gestopt. Mee vee gevoel vo ironie. Vo te leezn was 't wè amusant. Noe we toch mee vlagn bezig waom, keekn wulder overal nao vlagn. We begonn geliek mee teln. In Djee: eên Zeêuwse vlagge vlak an de grenze. Drie Zeêuwse vlagn in Bresjes, eêne in Sluus (overgebleevn van een Zeêuwse dag) en driee in Oöstburg. e Schraolen oest. Mao vo mien staot vast: wie de Zeêuwse cultuur en dus oök de streektaole wil propa- geern, kan nie zonder de Zeêuwse vlagge. 40 I noe nummer 17

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2003 | | pagina 42