De grootste nood nae 't waeter Marco Evenhuis (Souburg) 't Afgelope 'aolf jaere ei de geografische gesteldeid van ons gewest op een berg manieren centraal gestae. Me de herdenkienge van de wae tersnood g'aod, d'r bin boten verdwene, d'r is een tunnel geopend, de kleine bootjes tussen Schouwen, Noord-Beveland, Tholen, Zuud- Beveland en Walcher blieke populairder as ooit, d'r bin weer aoltmae meer bruunvissen in de Westerschelde, onze zieke zeê'onden moete op een reize van vier uren nae Pieterburen bluve gae (terwiel a ze in een 'alf uure in Blankenberge kunne weze) en gae zö mae deu. Slae een krante van 't afgelope 'aolf jaere open en je kan d'r nie rond'eene: Zeêland bluuft een land van eilanden en breêe waeters en dieken en bóten. Daè kan een knienepuupe van een kilometer of wat niks an verandere. In deze Noe volop aandacht vo de tweê belangriekste van de diengen die a 'ierboven genoemd bin. De waetersnood en de tunnel. Of liever: de waetersnood en 't ende van de PSD. 't Ende van de PSD. Misschien wè de grootste Zeêuwse nood nae 't waeter. Flienk wat tekst en een 'êle reêste foto's me te danken an Charlotte van der Wiel. Die eit 'eur afstudeerproject over 't verdwienen van de PSD-bóten gedae. Netuurlijk is ze daè mee Zeêuwse vlag én wimpel mee geslaegd. Bedankt proficiat. Leste Noe Mae wat anders Noe. Dit is de leste Noe. De leste Noe mee vertrae- gienge. De leste Noe mee problemen in 't productieproces. De leste Noe I no® nummer 17 waer a me ons as redactie vo moete schaeme. Neêe, nie vo den inoud. Die eit aoltied goed geweest. Mae vo de langzaeme en bewerkelijke maniere waerop a de productie verliep. Vanaf Noe gae me dat aol anders doee. Me kriege een schrievende redactie, die vo de basis van aolle kopij moe zurge. Da betékent da me in 't volgende nummer wat mensen presentere die elk nummer wille zurge vo een gaeve actuele repertage. Zö me dan de zekereid da me nooit meer lang 'oeve wachte om een nummer uut te kunne geven. Noe zitte me nog a 's dumen te draoien en eiken dag te 'ópen at er bruukbaere kopij bie de post zit om 't kommende nummer wi wat verder mee te vullen. Schrieve doee d'r sowieso a nie vee. En in 't Zeêuws is de viever mee schrievers daer a me as redactie nae moete visse wè 'eêl kleine. En zö kon 't gebeure da me soms naebie een 'alf jaer mochte wachte op een nieuw nummer. Da kón gebeure. Noe nie nu Noe nieuwe stijl zurgt gegarandeerd vo een stik regelmaat en kwaliteit. Da za je ziee. Plezierig mee deze nieuwe Noe. Wedde da je den dezen 's nie allank a uut eit as de volgende verschient?

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2003 | | pagina 4