't Liekmaèl 'Noemt er nog 's zö eên op!' riep Arjaèn uut. Ie schoot overènde, ie braèkten en spoog mie een groöte boge over de bestiesponge op de aerden vloer. Toen a dat eruut was, bin ze bedeêmend in slaep gevaole. Mae d'n aaren dag was 't as 't waère nóg erger. Ie zag er gewoon geel van. Tegen de mirreg gieng n naè buten. Ie liep 'oek-over-aie langs de pulp- pit, stroenkel'en achterom de 'aège neffen de duifkant en gieng op een aersgat van een troenbaom bie de 'outvumme zitte; recht voe de kille van de paerdepit die deur de droogte zö leeg was as een ganzegat. D'r lagge alleên nog wat verdroogde puteblaeren in en een bitje gruit. Twint at n verbie de 'aège gieng, traptn die mie z'n kafkieten naèbie op een boekzoenk die achteran een muusondje onder een 'oöp verzeêlout schoot. Mae daè 'ad n vandaège geên oögen voe. De 'oenders en poele- petanen wazze ok a zö schielijk dat ze over 't gaais in 't 'of vloge: percies in de broek'mstulen en knoffels van Leune. De sokkelaer kon d'r nie achteran en ie docht: bedeêmend gaè ze ok nog in de errebemezen, stekelbeiers en schoenlappers zitte. Ie wou Leune weêuwe, mae die liep 'eêlemaèle achter bie de schaèpskooie te jaègen achter een brokke mie tjoekens die uut de stolpe ebroke wazze. Die liepe op 't veuroöd van een stik sukerpeëen, glad kwiet in de vuulte. Want de saensejuun, stienkers, bostebeiers, 'oengsdeêl, kraaieloöf en melkriet stieng d'r zö 'oöge dat er wè een kacheltje in kwiet kon loöpe. I noe nummer 18 Leune liep twint nog mae in d'r tupmusse zonder stikken, d'r keus en d'r beuk. Dat dee ze 's voeremirregs aoltied. Ze 'ad de stolpe ondertussen op'elicht om mie de pitketel een bitje wellewaèter in de scheutel te gie ten. En toen wazze ze uutgebroke. Leune wou ze mie 't ruges'oöd bie mekare drieve mae dat gieng nie aol te best. Ze wiere zö schoef dat ze aollemaèle achter de gauwgroötebomen op 't land vloge. Daè liepe ze te pikken in ienkele uulskoppen die daè bluve ligge wazze. Toen docht Leune: laèt ze daè noe mae een stuitje loöpe want ik mot de blussen mie de bleinen slaè en eerst d' oenders en poelepetanen uut 't 'of jaege, en ze rocht net een vuuf-kop-op-poöten zö dat de plumen in de rondte vloge. Opeêns begon ze over d'r krukels te dienken die a ze in de keête op de 'aerd ehange 'ad. Daè gieng ze 't eerst op of. Ze goot de krukels op 't stremien en zetten ze op de teêltuun bie de 'erke. 'Noe m'n avezeerschoenen an en naè 't 'of,' zei ze tegen d'r eigen. Mae wat raai je: ze trapte mie d'r kafkieten in een murpelkute die de guus van Klaos daè daègs tevoren egraève 'adde, viel tegen de trasbak, persies mie d'r vur'oöd op een eêmer en d'r 'anden in de broenekels. Leune rees overènde en docht: gadvergeme, ze zulle daèrom nie mie m'n kolfje gae ploege, en mei een vermorrelefienkte schorte en een groöte schore in d'r 'emdrok sleur'n ze d'r eigen de keête in, gieng op de kleerkiste van Arjaèn zitte en zuchten voe d'r eigen: 'Wat mot 'r noe van den oest komme? Aollebei mekeere en merge moste me geeste gae snieë...'

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2003 | | pagina 18