Fietstocht naor Srebrenica Jan Bruens (Aernburg) Dien ochtend gieng de telefoon.'t Is mien boekhandelaor uut Sluus. 'Srebrenica is angekommn', zeit *m. Ik maokte een rondedansje van vreugde. 't Gieng over 't driedêlige rapport van 'et Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie.'Srebrenica,een veilig gebied', 'k Kost nie wachn en most geliek nao Sluus. Maor buutn bulderde de wind, minnestens kracht zevene en uut 't zuudwestn. Jas, sjakos en fiets gepakt, 'k Gieng d'r toch mao van tussn... I noe nummer 18 Nao deur de kaaipoorte gereên te zien, most ek kiezn tussn de Hogeweg en de Blauwe weg vo bie Sluus te kommn. 'k Aa wè goeste vo de Blauwe weg te neemn. 'k 'Ad daor kortgeleên zowaor een muuze'ondje gezien. Ondertussn ploegde 'k tegen de wind. 't Was een wreêd straffen bries. En 'k zat te dienken an Srebrenica, 't Gebeuren dao aa groten indruk gemaokt. 'k Aa d'r boekn over geleezn zoas 'Srebrenica. Record of a War Crime' van Jan Willem Honig en Norbert Both uut 1996. Bloedstollnd. Zelfst maokten ik in augustus 1995 'ne reêks abstracte schilderieën over Srebrenica, mee de titel 'Bosnische Zomer'. Fantazeern op de fiets. De straffe bries bleêf. 'k Waor 'alverwege as 'k een auto an 'oorde komme. 't Geluud van de moteur wier overstemd door snoeiarde muziek. Je kent da wè. 't Gieng van boem,boem boem. De waogen verminderde vaort en gieng nevens me rieeën. De portierraomen wierden geopend. De 'petdraogers' begonne geliek mee scheldn en tiern. 'k Verschrok d> van. En mien aodem stokte as de waogen dwars over de weg gezet wier en vier kérels uutstapten. Ulder bedoeliengen waoren dudelijk. Mot zoekn vanzelfst. Al dien tied klonk de snoeiarde muziek en overstemde saomen mee de wind ulder dwaoze getier. Mao 'k was wè bange, mö 'k zègge.'t Gieng noe dudelij de verkeerde kant op vo mien. D'r begost er ene te schoppn nao m'ne fiets. En 't wier rap erger as er ene an de bagagedrao- ger begost te trekkn. 'k Kost geên kant uut. Die kérels waorn de puber- leeftied lange vobie. Goeie raod was diere. De overmacht zorgde d'r veur

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2003 | | pagina 32