Srebrenica Nederlands instituut uoor Oorlogsdocumentatie EEN 'VEILIG' GEBIED Reconstructs, achtergronden, yetrolfjen en analyses uan de ual aan een Sa/e Area Fietstocht naor Srebrenica dat 'k geen keure meer 'ad. Mee kloppend 'art haolde 'k mien zakmes te voschien. Vouwde 't uut, stak 't mes nae veurn en schreêuwde, jao,wat of ik schreêuwde weet ik nie meer. Wegweezn of iets van dien aord. Noe 'adden ze 't wè gezien. De dutsen ('t waorn lui van over de grenze) gie- ngen terug naor 'ulder auto. 'Milliarden' 'oorde 'k er ene zeggn. En mee gierende bandn, slinger de slanger en mee vee sjette, boem boem boem gieng 't gezellige clubke in de richtienge van Sluus. Mien 'preventieve defensie' 'ad dudelijk resultaot afgeworpn. Nog naschuddnd van de zenuwn kwam 'k Sluus binn'n. 'k Waor bliee de meule te zien. Op xt Walplein angekomme, kreeg 'k een 'Luctor et emer- go'gevoel. Bie de boek'andel wapperde de Zeêuwse vlagge. Binn'n wier ik verwelkomd mee de woordn: Straffe wind ee! Mee drie boekn van biena vier kilo in m'ne sjakos en wind achter pedaleerde 'k terug naor Aernburg. Maor noe over de Hogeweg. Nao 't avontuur op de Blauwe Weg, waor of 'k mien Waterloo 'ad kunn'n vindn, dorst ik nie meer. Thuus angekomme vertelde 'k mien veraol en begost 'k geliek te leezn. De boekn waorn een behoorlijke kluuf, mae een paor daogn en 3391 paoginao's laoter was 't gedaon. De conclusies waorn dudelijk. Nederlandse soldaotn waorn nie verantwoordelijk voo de moordn, marteliengen en verkrachtiengen in Sebrenica. 'k Kan iedereên aanraodn 't rapport te leezn. Maor nie over de Blauwe weg rieeën a je 't gao 'aoln! noe nummer 18 I

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2003 | | pagina 33