Ei je noe róms epoemerd? Joos Heerebout (Kloetinge) Onder an de Neuteboomdiek bie Ter Nisse weunt 't echtpaer Harthoorn. Adri en z'n vrouwe. Adri is een paerdeliefhebber, da zie je zó. Of liever: je 'oort 't direct, want ie kan t'r eindeloos over verteile. Flie weke maèndag 'k naè z'n toe ewist en toen 'k z'n schatten 's meuge ziee. Mooi at 't was. Je zou zö wille, a je nog 's in die verbieë waereld kon terugkieke. Da kon van eiges nie, mae an 't praotende mie Adri Harthoorn ka j'in de geêst toch een ènde komme. 't Begunt a, a je de schure nog mae binnenkomt, 't Eerste dat a je ziet is een rek an de muur vol mie 'oefiesders. Aol verschillend van vurm, ver- scheie mie een geslote onderkant. Eên eit 'r een stikje leer achter daèr a in uutgestanst is: 'Hoefsmid met Rijksdiploma, N. Leenpoel, Kamperland 1923.' Even vadder staè de paerden. Ze kunne zö in en uut loöpe. Drie Gronin ger paerden. Eên mee een Geldersen inslag. Vroeger ao je paerden in aollerlei soorten en zwaertes. Groningers bievoorbeeld liepe ok wè voe de koesse. (een 'olfbroer is t'r 's eschonke an de koninklijke stallen. Toen kreeg d'n een naèm van een koetsier die a overlejen was). Om mee de paerden te kunne werken ao je natuurlijk aollerande gereêd- schap en tuug nódig. Daè laèt Adri van aolles van ziee. Zö eit n nog een echt Zuudbevelandse elder. Ja, wan die van Walchere of Thoien bin wee aars. Ie vertelt over de loeie. A je mie de loeie ment, dan kun je 't of mee eên liene en dan ei je een 'and over voe je werktuug, je ploeg bevoorbeeld. Zö me de stuitreêp. Dat is een onderdeêl van 't tuug, daèr at 't roep- paerd (het rechterpaerd) van een span mee an de zwienge is verbonde. Deur 't vaster of losser te doen, ka je n dus meêr vrieheid geve. Ie vertelt ok over de dubbele zwienge mee een verstekgat, een bitje uut 't midden daèr a je mee kon regele a een jong paerd wat minder 'oefdn te doeen. (Ik doee d'r een plaètje bie. Beter kan 'k 't nie uutlège). noe nummer 18 I

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2003 | | pagina 35