't Territorium een inspreker, de voorzitter van de durpsraed. In z'n verhaal briengt n over dat de ménsen, die van De Polder, 't er glad nie mee seêns bin dat ze op de camping 'uzen wille bouwe, 47 stuks nog wè en dat ongeveer in de dunen. "t Leste open gedeêlte rond 't durp", vindt n. "D'r is in dien 'oek a zóvee gebouwd" meênt n mae. Neê, ze bin d'r fel tegen. De commissie stelt nog wat vraegen an z'n, over 'oevee caravans at er noe stae en nog zö 't eên en 't ander. A vlug raeke ze onder mekaore in discussie. Ze bin d'r ook nie aol vo, dat bliek dudelijk uut de felheid en de vraegen an de wetouwer. Jae, dien zit er tegenwoordig ook bie, vooran, bie 't publiek en die moet dan af en toe antwoorden geve op vraegen van de commissie. Alleênig mae technische vraegen, geên politieke, da's vo de gemeêntera- ed. Dat 'eêt dualisme, dat is in Den Haag verzonne en moet 'ier, in dat kleine Veere, ook bedreven ore. Technische vraegen dus. Vraegen as: "Kan dat noe zömae, dat er een park gebouwd oort op basis van rechten van wè veertig jaer gelee?" En:" bluuft 't 'ier dan ook bie, den eigenaer kennende?" De vraegen bin deurspekt mee politieke mêningen, da's dudelijk. En a ras voel je 't an: d'r bin d'r maer 'eêl weinig voor. De wetouwer verklaert dat 'n d'r eigenlijk, strikt genome, nie onderuut kan. De wet 'ouwe, da's noe eênmael z'n taak. "Maer ie moe toch nog 's gae praote mee den eigena- I noe nummer 19 er", vinde sommigste. "Of 't toch echt nie anders kan." "Misschien is n wè bereid toet een andere meugelijke oplossieng." Den eigenaer eit overaol recreatievoorzieningen. "Ze 'aodde trouwens afgesproke om alleên nog maer in zuudwest Walcheren uut te breien". "Zó stieng 't in 't bestemmiengsplan." De wetouwer kan an de slag. 't Volgende punt is een kattepension. Een kattepension? Daer 'ao ik nog nooit van g'ore. 'k Zou dat zelf ook nie verzinne, mae jae, 't vrouwtje achter de microfoon wè. Die zag dat 'eêlemaele zitte. Ze wist dat ze een gat in de mart van dienstverlênieng ontdekt ao. As de mensen mee vakantie wille, dan kunne ze d'r katte daer onderbrienge. Ze was 't goed van plan, dat 'oorde ik wè. Aol d'r kaorten ao ze op taefel geleid bie de gemeênte, want ze wou aolle vergunniengen piekfijn in orde ebbe. En dae zat 'em de kneep, 't Was officiéél onmeugelijk om 't binnen de regels te doen. Aolles was geprobeerd, bleek uut de stukken. De commissie kon eigenlijk alleên maer een artikel-negentien procedure anraoie, een soort ontheffieng. Dat wou ze eigenlijk nie, want dan kreeg ze laeter misschien toch nog problemen. Daer zat ook weer wat in. Ze zaete d'r dudelijk mee in d'r maege, dat kon je wè mèrke. 't Kon wi precedenten scheppe, mee aol de problemen van dien. Nog 's wat stuk ken d'r bie gepakt, waeruut bleek dat er zelfs a overleg was geweest tus-

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2004 | | pagina 32