Vrom Cees Noordhoek (Peeland) Ik werk op druk kantoor in de grote stad. De spoedorder wordt zakelijk doorgebeld. Rauw, en voorwaarden beslist op scherp gesteld. Maar ik hoor het wel, dat zilte in haar stem, En hoe ze zich nu verslikt in a en e - Schor verwissel ook ik nu prompt h en g. Onze woorden krijgen het ronde van klei, en: 'Je zou ook wel eens terug willen, zeker?' op klompen zeile men deu de dunen op den diek ruuk je de wind van de Schelde in de vèrte zie je de Lange Jan m'n drieve zomae een bitje op 't meer de klokken van Veere golve mee tied is 't énige wat a 'ier nie telt maendagochen zei je den psalm uut j'n 'oöd op mee esselingen strikke men de schoenen en voo 't eten is t'r vosse soppen opa keelt een vaerken, merrege m'n zwoerte Bep van Toos klusbuttert van biebo naar babo, mae beschiete doe ze niks laete en laete doe, 't keert aol mee 't tij van gloeiende striengen kapt oma babbeluten Koba is ok uut den tied, da's nie verkeerd dat paelingbroöd vaoder draait snel een bolus om z'n duum an de vloedlijne vin je krukels Jantje van Jasje van Aobram is luchbetummerd preskop is t'r eiken winter 'Eine van Levien - z'n kinne mee basalt beschoeid - wier verneukt deu een veint van den overkant onze spreuken ore deu eb en vloed bewoge men praete mee den overvloed van vele kreken en bin stille achter den diek en a men nie stille bin dan grielen m'n mae een bitje de polder is waeterkerend, waè was die brugge goed voo? Jasje wier den rieken aerbeier enoemd ie zeit er nooit êne, mae kiekend over 't waeter 't leven is een gedachte, een gedachte is t't een kacheltje springt zomae blie in de weie moeder, moeder waè bi m'n toch ebleve Werk op druk kantoor in grote stad. 'Je wilt ook wel terug zeker?' We breken af, tijd is geld. I noe nummer 19

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2004 | | pagina 40