Op de schouwer Marco Evenhuis (Souburg) Soms moe je j'n eige 's op je schouwer kloppe. Jan Zwemer en ik zaete mee die Noe a een stuitje in ons maege. Me woue wè, ie kwam d'r uut- eindeiijk ook elke keer wi wè, mae echt lekker liep 't aol nie. Te weinig kopij binnen, te weinig tied om d'r nae te kieken, te weinig kwaliteit ook soms. 't Was 't aol net nie. Een 'alf jaer terug me daerom beslote om 't anders te doen. Me bluve mee z'n tweêën de eindredactie doee en de uutgaeve regele, maer vo de vast anvoer van kopij me schrievende redacteurs gezocht. En gevonde. Mee succes, wan ik zou gin veertig pagina's betere Zeêuwse streektael- schrieveriee kunne bedienke as deze Noe. Zeker nie as je kiekt nae wat at er de leste tied verschene is. Reden vo een schouderklopje an ons eige dus. In deze Noe maek je kennis mee drie van de vuuf nieuwe gezichten in de redactie. Arie de Viet, Charlotte van der Wiel en Jan Bruens stelle d'r eige an je vor. Cindy Buteijn en Piet de Blaeij me gevroge om 't kommende nummer 't zelfde te doeen. I noe nummer 19 Een schrievende redactie wil natuurlijk nie zeien a t'r gin kopij van buten- af welkom is. Sterker nog, die kü me 'eêl goed gebruke. De gastschrie- vers, om 't beêstje mae een naeme te geven, bin dit keer Chris Dekker, Marien Stroo, Rien den Haan, Albert Goeman, Ad Roelse, Siemen Janse, Pier van Damme en Cees Noordhoek. De kopij die me krege was zö goed en er was zö vee, dat er vo de biedraege van ondergetêkende nie eênst 's plekke mi was. En dae meuge aolle schrievende redacteurs en gastschrievers d'r eige oök wè een klopje op de schouwer vo geve. A schrievende verneem ik net a 't Zeêuws nie erkend oor as streektaele. De argumenten die a daè deu 't alwetende ministerie vo opgegee ore, bin te lomp om 'ier te herhalen. Die argumenten niks mee den in'oud van 't Europees Handvest voor Streektalen en Talen van Minderheden te maeken. Tied om de Zeêuwse gedippeteerde Van Waveren d'r van te overtugen dat 't zin eit om 't 'êle verael nog eên keer goed uut te duën en 't Zeêuws nog eên keer mee overtugienge op de schouwers te nemen. Op de schouwers, ja. Zö zeie ze dat noe. Bie ons dan toch. A klienkt 'schoeren' nog aoltied stikken zilter, zouter, Zeêuwser. 't Scherpe gaet er vanaf. Mae wat er overbluuft, verdiend bescherming en erkennienge. Da ka je wè ziee an wat at er in deze Noe vaoltte lezen, 't Is de moeite, daerom!

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2004 | | pagina 4