i In't Zêêuws kan't ok geld en erkennienge, 'oe meer officiële instanties die a d'r eige mee de taele gae bemoeie. Dat levert niks op, b'aolve 't zöveeste clubje ambtenaeren en anverwanten die a d'r ulder boteram mee moete verdiene en die a d'r eigen dus deu zoiets as een erkennienge onmisbaer moete ziee te maeken. Overdreve? Bèneênt. In de Leeuwarder Courant van 28 oktober 2003 (ik geeve toe, dat is a een stuitje gelee) zeit de Friese oud-pro- vincieambtenaer Jelle Breuker: "Het geld dat de provincie Fryslan uitgeeft aan het Fries, is goeddeels weggegooid. De Fryske Akademy (de belangriekste adviserende en uutvoerende instellieng at 't om de Friese taele gaet, ME) stelt de zaken stelselmatig te rooskleurig voor". Op die maniere bluuft 't Fries op de agenda, genereer je sub sidiestromen (ofwel: bluve de euro's richtieng Akademy rolle) en 'oef gin mens z'n eige af te vraegen of 't dat aol wè waerd is. Mae een taele, daè is iedere taelkundige 't wè over seêns, laet z'n eige nie sture. 'Oevee taelenthousiasteliengen d'r ook bin, as nie aolle sprekers van een bedreigde taele de waerde van die taele inziee en die aollemaele op zövee meugelijk plekken en in zövee meugelijk situaties gebruke, kriegt zö'n taele 't vreêd moeilijk. En daè kan gin Akademy of streekt&elconsulent wat an doee. Laet stae een pak geld of een officiële erkennienge. Kokettere Trug naè de verênigienge. Da nie aolle leden die erkenhjenge steu- ne, daè kan ik in komme. Mae da zö'n verênigieng eesjf de schou- Symposium over de rijkdom van tweexaugheid Het symposium wordt georganiseerd ter gelegenheid van het 7 S-fdrtg bests an van de Zceuursche Vereertightg voor Dialectonderzoek Zatte pleuge Uutnödigienge vo 't geslaegde symposium dat a de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek op 20 november 2004 georga niseerd ei. wers onder die erkennienge zet en z'n eige op de voorgrond werkt in aollerlei commissies, bie acties, tv- en radio-programma's om ver volgens nie te reageren op 't afwiezen van 't verzoek toet erken nienge deu de minister, gaet er bie mien nie in. Aneêns is de aan dacht en interesse van de jaerige club nul. Glad 'êlemaele niks nie meer. As je 't mien vraegt, en ik durve dat gerust 'ardop te schrieven 'ier, leie de argumenten van de verênigienge om de schouwers onder die erkenniengsanvraege te zetten, nie in 't belang daèvan vo de Zeêuwse dialecten. Die leie bie de verênigienge zelf. Of althans bie no* nummer 20 I

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2005 | | pagina 11