een deêl van de leden daèvan. Die doee niks vo 't Zeêuws, die kokettere d'r mee. Aolles om leden te winnen en zelf in de belang- stellienge te staen, mae niks constructiefs, vernieuwends of effectiefs om 't Zeêuws 's goed onder de andacht te briengen. Mee eên platte zeuge kom je d'r nie, gosternokke! Wat eit die verênigienge de afgelöpe jaeren nog gedae mee de duzenden euro's subsidies die a ze van de provincie krieg? Glad niks, as je 't mien vraegt. Een 'aolf bladje uutgee (den aoren 'elt oor ver- zurgd deu een werkgroep vo historie en archeologie). Eên keer in 't jaer bie mekaore komme en neutebeute over van aolles en nog niks. Meer kan ik echt nie bedienke. Mae goed, de verênigienge produ ceert ielk jaer op tied een staepel papier om d'r bestaensrecht te bewiezen an de commissie die a de cultuurcentjes uutdeelt. Da moe je ook mae kunne. En wille. Zatte pleuge Neê, nae de publicatie van 't Zeêuws Woordenboek (en een digitale versie plus een anvulllienge) en een serie regioboeken, is de verêni gienge de pad kwi^tgerocht. As een zatte pleuge (Zeêuws woord van 't jaer 2016 - tenminste, mee een bitje achterwind jn zonder tussenkomst van een vakjury) zwalkt ze ergenst tussen 'J carnaval van 's 'Eerenoek en de dialectdag in Kapelle. Op zoek*rfeè d'r eigen. Weet je waer a 'k nog wè 't meêst van aol van verschrëete? Da ze d'r mee weg komme. Da Van Gelder mee z'n gedippetóerde een bitje loopt mee te Zeêuwen op zö'n dag in Kapelle zomier z'n eige af te vraegen: wie bin die mensen? Wa doee ze? Waè stae ze vo? Wat ze vo waerde vo Zeêland? Vo 't Zeêuws? En voraol ook: waerom geef ik m'n geld d'r an uut? Begriep me nie verkeerd: ik bin bliee a die verênigienge d'r is. Ik d'r zelf ooit ook een stuitje lid van geweest. Ze kwaliteiten, zonder meer. Mae ze noe wè een flienke trap onder d'r gat nodig. Een flienke kamme, neêe liever nog een kleurspoelienge deu dat ver- griesde 'aer. Lae ze mae 's komme mee iees wat a ansluut bie t Zeêland en de sprekers van 't Zeêuws van 2005. lees wat a wat biedraegt an de situatie van 't Zeêuws of 't imago van 't Zeêuws. Zet de kwaliteiten die a d'r bin noe 's zonder vee gevergader in om iees moois goeds op de rails te kriegen. Vo 't Zeêuws, nie vo de verênigienge. En lae ze bie de provincie noe asjeblieft 's goed kieke naè wie wat doet, wat dat oplevert en of ze daè gemeênschapsgeld vo nódig Remember de Fryske Akademy. Eên dieng moe 'k ze wè naegee: op 20 november ze een perfect symposium over 't Zeêuws georganiseerd. Ze kunne 't dus wè. Goeie sprekers, leuke onderwerpen. Alleên 'eêl slecht opgepikt deu de media. Ontzeêuwsieng Impersant soenkelt lienks achter m'n, op zeven uren zögezeid, nog gin 'onderd meter van m'n computerschermpje vandaen, een joenge Ritthemse boerinne uut Welzienge mee vee-s te zwaere tassen vol booschappen op schoenklompjes deu de sneêuw. Ze komt net van Zatte pleuge I noe nummer 20

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2005 | | pagina 12