Dromen over Sommerdiek Zatte pleuge de drankwienkel, da zien ik an eên van z'n plastic tassen. In die drankwienkel stae op dunderdag aoltied een man mee roots in 't Nieuweland. Amper drie kilometer van Ritthem. Aollebeie praote ze liever en makkelijker Zeêuws as Nederlands. Mae aollebeie wete ze dat nie van mekaore. En aollebeie doee ze daerom ulder stienkende best om goed Nederlands te praoten. Oök tegen mekaore. Die uut Ritthem kriegt er soms naebie kramp in d'r keele van, ei ze wè 's gezeid. Ze praot liever zö plat as een zeuge. Die van Nieuwland ei wè 's bie mien löpe klaege at n naebie gin klanten meer eit die a Zeêuws kunne. De 'ontzeêuwsieng' in een neutendop. En ze bin nie eênst 's gries. Beste, lieve, goeie ouwe verênigienge: een stickertje op die deure mee zóiees as 'ier ka je in 't Zeêuws terecht", zöiees moe lukke toch? Die tekst is bovendien in aolle Zeêuwse dialecten 't zelfde, dus daè ei je oök gin ruzie om te maeken of een vakjury vo an te stellen. Een gouwe tip dus. Kant en klaer en rechtenvrie. Succes ermee. Alli 'verênige', gefilleseteerd mee julder jubileum en mee 't geslaeg- de symposium van 20 november. En 'eêl vee goeie ideeën, joenge leden en voraol daedkracht vo de toekomst toegewenst. Zurgt a je die duzenden euro^ die a je ielk jaer van de provincie krjjegt wi waerd oort. En provincie: dienk nae, zurg a je goed geïnformeerd bin en wees nie te benauwd vo drastische maetregels. 't Gdë om ons geld en om onze taele. P Siemen Francke (Oöskappel) Ik zie joe legge in de zunne In 't 'arte van Flakoverkee 'Ier liekt den tied nog stil te staen En toch moe ook dit durpje mee Mae de mensen 'ier geloov' in God In plaets van in dien afgod 'geld' Ze wieke nie, noch vo de zeê Noch vo economisch geweld Prachtig durpje an de kust Mee 'oge golven, Strang' en rust Zö leg jie, prachtig op de kiek 'k Droom dikkels van joe, Sommerdiek noe nummer 20 I 11

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2005 | | pagina 13