Ouwerwes praete vaetdoek.' Marlies Jongejan (Flakkee) De leste tied ha 'k nogal 's zitte prakkezere over mien taalgebruuk, over hoe ik noe dialect praete. Da prakkezere, da's gekomme deur mien moeder. Mien moeder is noe negentig jaer. Ménsen van die leeftied neme gin blad voor d'r moend zöas jule wel wete, die zégge geweun waer 't op staet. En oenderlest hei ze wat gezeid waer 'k kit tig van geschrokken bin. Mien moeder, mo 'k er even bie vertellen, heit heêl der leven op 't zélfde durp geweund, op den Oöstdiek, op de Waeterweg, op den diek en op de kaoie. Toen mien vaoder gestorven is, wier dat huus op de kaoie veuls te groot, ze ging oak slechter loapen en ze strukel- de geregeld over die hoage stoepe; m'n waere echt benauwd dat ze nog 's uut zou sliere. Toen is ze verhuusd; ze is een durp verder gae weunen in een serviceflat, de boerehemel noeme ze die flat. Ze zit daer netjes te weunen. Oenderlest ware m'n bie d'r op visite gunter in die boerehemel, m'n zatte een bakje te doeen mit een sinterkloasje d'r bie. Vroeger maek- te ze altied kruukplaetjes, mar da ken ze niet meer. Afijn, me zatte daer zó, in toen ging d'r een volle komme kofje over taefel. Ze wou geliek overende korfime, mar as ze opriest wor ze dikkels/draoierig dus ik zégge tegen d'r: 'Bluuf joe noe mar zitte, dan lang ik wel een schutteldoek'. -f Afijn, 'k had die kofje opgedae mit dien doek en toen '\$k\aer was, zat ze zo naer mien te kieken, 'k Zégge: 'Wat is d'r nou^je kiekt zó' 'Jae', zei ze, 'kind, noe mo 'k joe toch 's wat zégge'. M^fénsen van noe nummer 20 die leeftied die zégge geweun waer 't op staet, dus ik dienk bie m'n eige: 'noe gae m'n 't kriege'. Ze zeit: 'Kind, noe mo je d'r toch 's op lette da je nie zó ouwerwes mot praeten.' Ik dienk: 'ouwerwes praete, d'r zeit er hier eên wat, wie's d'r hier noe negentig, heur of ik?' 'k Zégge tegen d'r: 'Wa bedoel je dan?' 'Jae,' zei ze, 'Daer ken 'k noe niet over uut; dat jou 't nog heit over een schutteldoek langen, da zae men hier allang nie meer, da's zoo ouwerwes.' 'k Zégge tegen d'r: 'Hoe doee jule dat dan?' 'Wile lange geên schutteldoek,' zei ze. 'Wile pakke geweun een Kiek en daer bin ik noe over gae prakkizere. Ik hao nooit gedocht dat heulie in dertig jaer tied alderlei woorden ofgeleerd hao en dat ik ampersant ouwerwes bin gae praete. As ménsen van de Dialectverêniging noe nog 's oenderzoek wille doee naer 't dialect van mien durp, dan mo je bie mien wezen en niet bie min moeder. Want heur praet modern en ik praet ouwerwes.

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2005 | | pagina 14