Gornaot? Ja, gornaot! mee de waordinne. Binnenkommers wiern steevast begroet mee de woordn: je nog nieuws, of wat jie nog meegemaokt vandaoge. 'k Verteln van de waotergank vol mee gornaot. Maor in plekke van verders naor mien ver'aol te luustern roept ie deu 't volle café: 'Ee mensn, kom da teegn. Ons kunstenaortje èt zoetwaotergornaot gezien. Zoetwaotergornaot!' En ie slaot op z'n kniën van de leute, valt zelfst biena omverre, schuddebuukend van de lach. Mao dan: 'Dienkt erom vent, a je gie me in de maolieng wil neemn, bin jie an 't verkeerde adres. Mocht ik d'r achter komn dat 't nie waor is, krieg je-gie van mien een lap op je muule'. Zö 'ad ik 't nog nie bekeekn. Ik droenk m'n pint en goeng d'r mao rap van tusn. Vanaf da moment waor 'k toch een bitje schoef geworn vo dao m'n pint te gaon drienkn. M n vreês wier bewa- or'eid. Bie ieder bezoek wier de zoetwaotergornaot van stalle ge'aold. 't Waor verre van plezant, maor 't wende. Maor noe tien jaor na dato. 'k Gaon de kroeg in. De motzak an de toog is al een bitje vergriesd. Maor nog steeds op dezelfste kruk. Als ik binn gao, begint ie te grèten. 'Ee kunstenaor, ze bestaon, ze bestaon echt, de zoetwaotergornaot!' Noe was de kwaoie droom vobie. Nogmaols kon den 'êl^jzaok genietn van z'n veraol. 'Ik geloofde 't nie van dien gornajpt, mao noe wè.' k We droenkn een pint saomen. De zaok bestaot al lank a nie meêr. Broer en zuster Van Paries zien kort nao malkander gest^rvn. 't Waor afgeloöpn vo toe Polleons te gaon voor een pinte. Polleons, zö I noe nummer 20 wier de zaok bie de mensn daor genoemd, 'k Wist nooit 'oe of da zat, mao noe wè. De zaok wier vroeger open g'ouwen deur een familielid die noemde Napoleon van Parijs, vandaor. Raodsel opge lost. Van de waordinne 'oördn ik kortgeleên a dat ze zich gaem ver geleek mee een fluitketel. As ze 't gezever beu waor, zei ze: 'Van buutn fluit 'k, maor van binn' staon 'k te kookn.' Nao biena tien jaorn in d'Eê geweund te èn - mee vee plezier, da mag best gezegd wordn - is 't noe al 'ier, in Aernburg te doen. Nog altied gaot m'n liefde uut naor alles wat a kruupt, vliegt of zwemt. Kiekend naor de blomn in m'n braomstruukn wier m'n blik getrofn deu een vremde verschiening. 't Goeng 'ier om een insect dat leek op een bie, maor 't schone diertje bleek een kever te zien, mee de latijnse naome Trichius fasciatus. Volgens de boekn eên van de schoonste kevers op de wèreld.'t Zou gaon om een diertje, alleên in bergachtige gebiedn te vindn. En in Nederland alleên in Zuud- Limburg. Maor 'ier dus oök.Om 't insekt te behaogen, liet 'k een gedeêlte van m'n 'of begroein mee zevenblad, de schrik van iedere tuunlief'ebber. Op waerme daogn, as 't zevenblad bloeide, kost 'k dan m'n geliefde kever bekiekn en bestudeern. 't Schone diertje fascineerde deur de zwarte paotroönn op de rug- schildn. Iedere kever aa een verschillend patroon, 't Brune lief van 't dier waor behaord. leder jaor kwaomn de kevers d'r eign meldn bie een temperaotuur van 20 graaien of meer, maor dit jaor zag ik t dier zelfst bie vee laogere temperaotuurn op een pareiblomme.

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2005 | | pagina 16