Dibbesjes Jan Zwemer (Oöskappel) Noe 'k overlesten toch in de trein gezete mee een stel dibbesjes. Een dibbes, wat is noe een dibbes, za je zeie. Ae noe, toet vleeweeke dunderdag wist ik ook alleên dat mee een dibbes een ouwer wuufje bedoeld wier, in elk geval klein van stik - en nie echt 'eêl oud. Want 'oe zou je anders an de uutdrukkieng kunne komme: lekkere dibbes van me. Dat ao 'k wè is g'ore en dan dienk je toch eerder an een mollig wuufje as an eentje van boven de tachentig. Ze stapte in in Braebant en ineêns wist ik 'et. 't Was gewoon een schok van herkennieng: dit móete beslist dibbes jes weze. Tweê wuufjes, nog gin eên meter zestig, die een plekje zochte tegenover mekaore en breêduut gienge zitte. Rimpels in tweê bol-ronde gezichtjes, snuutjes blienkend van een biezondere opgetogeneid speciaal vö de gelegendheid. Me bin op reis, dus me 'ebbe plezier. Dibbes-plezier. Schoölkinders van rond de zeventig. Zien je 't vö je? Dikke brune nylonkousen, schoenen uut en voeten op de stoel tegenover. Je zit in den trein en dat buit je volledig uut as dibbes wezende. En wae praot je dan over Juust: over 't feit da je in de trein zö lekker je schoenen uut kan doee. Parmantig zaeterze get- weêen te genieten van 't voorrecht om uutdagend je nytah pootjes recht voruut te kunne steken. Kiek, 'ier zitte me dibbes t^Vvezen, wien doet er ons wat Net kippepöötjes in de panne: kort, vet en onttrokke an $'r natuurlij- I no* nummer 20 ke bestemmienge. Mae zonder da' je d'r eetlust van kreeg. Ikke tenminste nie. Ik ao aolle zintuugen opengezet om niks te missen van dit natuur- verschiensel: tweê levende dibbesjes, ongetwuufeld kort gelee ont snapt uut een dibbes-reservaat. Vreemd lekene ze op 't eerste gezicht in deze moderne wereld, opgepoeste sierveugels mee kopjes as een ouwe aerrepel, aolle ener gie gericht op 't natuurgetrouw uutbeelden van ulder belangriekste rol in dit leven: reize. Want die dibbes-rimpels waere nie gekomme deur 't 'arde wérken. Ja, misschien lange gelee, de eerste paer of zö. Neê, de meêste kwaeme van aol die vakanties an de Middellandse Zeê, begreep ik agauw. Ongetwuufeld 'aodde ze saemen in de jaeren zestig de stranden van Alicante en Torremolinos onveilig gemaekt. Bruun zonder nylons, mae natuurlijk? Vlieguren aodde ze zatters: Mallorca, Florida, wae waere ze aol nie geweest. Dibbesjes, jazeker, mae dibbesjes-bie-de-tied. Die êne vond 't aoltied zö eng as 't vliegtuug boven in de lucht was op lange tra jecten: 'Met de automatische piloot vliegen ze dan. Gewoon angstig vind ik dat.' En terwiele as me over de Moerdiekbrugge denderde, filosofeerde 't andere wuufje over de snel'eid van een vliegmasjien. Ze waere dudelijk teruggezakt. Inplekke van mee de KLM en

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2005 | | pagina 22