Fiets Jan Zwemer (Oöskappel) De man, da kon je goed ziee, stoeng te martelen. 't Zweêt op z'n wezen, z'n lippen op mekaore geklemd en ie was ook de joengsten nie mi. De kleppe van z'n auto stoeng open gaepende wied en 'alf butenste boord 'ieng een fiets. Een snokje 'ier, een douw daer - en dan liep de man wi naè de aore kant om te proberen of 't daer wou lukke. Nauwachtig, en de man wou dudelijk de lak nie beschaedige. Van z'n Gazelle nie en nie van z'n automobiel, le keek 's op z'n 'arlozie; 't kwam nog nie gelege ook, aol da gemuggel, da kon je zö ziee en net wou ik m'n diensten anbiee, a t'r een man van een fiets stapte. 'Moe 'k even 'elpe?' Gelukkig, d'r waere nog fatsoenlijke ménsen op de wèreld. 'As je dat doee wil, graog.' Den man z'n gezicht klaerde zömae op. Noe zou 't zö gebeurd weze, en ik docht er a over om deur te lopen. Diengen die as goed gae, da's noe eênmael niks vo een mooi verhael. leder an een kant stoenge ze. Den ouwere man wrikte, den anderen zette kracht. Neê, lie fiets bleef op z'n plekke. 'Nóg een keer,' zeide de man die as afgestapt was. 'En aan gliek, dan moe 't gae.' J 't Stuur schoof een duum of-t-wat, een wiel kantelde ^mae neê. 'As me noe aftelle,' zeide de man van den auto. le keej< den anderen recht an en begon: 'Eên-tweê-driee-ja.' Snokkend en potend stoen ge ze acht seconden, je kon de fiets om-ende-weer 'ore gae over de boomplanke van de kofferbak - mae 't 'eêle rijwiel 'ieng nae afloop nóg aoltie op 'alf zevene. De man die a z'n diensten angeboön ao, dee z'n aermen uut meka ore in een gebaer van 'ulpeloös'eid. 'Oe ei-je n d'r dan in gekrege?' 'D'r in gekrege, 'oe bedoel je?' 'Ja, ie moet er toch uüt?' 'Bin jie zót, ie moet er in.' 'D'r in? Ik docht dat n d'r uüt moch!' 'Ebbe julder wè 's een fiets 'ore lache? noe nummer 20

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2005 | | pagina 27