Volsteke 't Spook en de duvel 'aege. A dan de baes d'r an komt, sprieng jie te voorschien, je zwaai mie j'n aermen en je roept mie een 'olie stemme: 'Baes Vermeulen, baes Vermeulen, ik bin den duvel en ik komme joe 'aelen a jie nie op'oudt mie zupen en dan neem ik joe mee naè de 'elle'.' 'Goster vrouwe, dat is noga wat, ee. Ik geloof nie a ik dat durve. A dat echte spook aneêns komt, ik mo d'r nie an dienken'. 'Dat echte spook kom nie, wan die ei vakantie. Ik d'r naè eïnfur- meerd. En a jie je werk goed doet, krieg jie van mien nog een extra fooie'. 'Goed vrouwe,' zei de knecht. 'Ik doet 't'. En zö kruupten Dies op een aevend mie dat laeken over z'n lief in die 'aege. Ie luusterde gespannen of a d'n den baes 'oordn kommen. En ja'oor, ie 'oordn n ziengen: 'Neemt er nog eêntje en dan nog een paer...' En toen Vermeulen vlak bie de knecht was, sproeng Dies te voorschien en dee precies zö a de vrouwe 'n ezeid aa. 'Verrek joon,' zei de baes. 'Ik schrik me rot. Bin jie den duvel mae. Ik doch a je m'n schoonmoeder was. Kom op duvel, dan gaèn me nog om een borrel.' En de duvel zei: 'Aijeblief, baes'. j I Jan Zwemer (Oöskappel) St. Kappelkerke, 20 maart Dhr. H.B. Gijs zittende op een waegen van ondudelijke constructie ei z'n besten gedae an een goed mael eten: den 'elt van een 'eêl paerd en dan beêstevleis - een 'êle fermielje (een gezinnetje plus een ome) weggespoeld mee bier, zeven tunnen achteran schaepevleis, 't kot was gliek leeg mae slaope da goeng nie 'Van den 'oenger', zeide de man tegen onze journalist. noe nummer 20 I

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2005 | | pagina 29