Ripportasie uut Kalashnikov Jan Bruens (Aernburg) 't Stoeng nie in de krante. Van 't multiculturele groepje zingnde scholiern 'ier in Aernburg. Ulder lied? Allah is groot, Allah is groot, Allah, Allah, Allah is groot. Ulder boekentasn giengen op't ritme van 't lied om'oöge. En van die vrouwe in Oöstburg die 'k 'oorde zegn teegn 'eur tweêjaorig knechtje: 'Gao je jie maor lekker op je poepje zittn'. Vaneigest stoeng 't nie in de krante... Maor over 't 16e festival voor 'underground art music' in 't jon- gerncentrum Kalashnikov waor ok a niks te vindn. En 't was zeêre de moeite. Nao een jaor van vee vergadern en organiseern wier d'r op vriedag 13 augustus begonn mee 't op orde briengn van t jongern- centrum en 't buurt'uus 'de Triangel'. We waorn mee vee mensn en an 't ende van de middag 'iengen alle têkeniengn, schilderieën en mail-art op 'ulder plekke en waor ok de van steigerpuupn gemaokte tente voor de 'action-painters' gereêd. 't Overnachtn zou in Axel gebeurn en de reis daor'eene waor mee de bus. 'k Kost ok nog even genietn van de diere buskotjes van Terneuzn. Daor is goed voor in de bus geblaozn, zal 'k mao zegn. De afbraok van 't openbaor ver voer wor 'ier schienbaor gecompenseerd mee exorbitante buskootn. 'n Schraoln troost. Mao leutig vö te zien. j 't Is noe zaoterdag. In Kalashnikov en de Triangel is 't al 'óp orde. Eên ruumte is mee behulp van papier en verve, gardierrcjh en schóne decoraosies omgetoverd in een grotte. 'Ier zuln tallözefnuzikantn de volgende uurn ulder kunstn vertoönn. Noe is ok de videokaomer ingericht en in de gróte zaole van 't buurt'uus zien alletfei kraomp- I noe nummer 20 jes mee spuln, zöas gebaotiekte doekn,'oedn, underground blaodn, cd's en nog vee meer. Zelve 'ad 'k een taofel vol mee exemplaarn van Noe. Rond drie uurn druppeldn de eersten bezoekers binn en een uurtje of zó laoter wier 't muzikaole gedeêlte van 't festival geo pend mee een optreedn van zangeres en gitaoriste Lin Proces (in de grotte). 't Waor nog vroeg, maor de stemmieng kwam d'r goe in. En al rap waorn de Funkatronians an de beurte. De 'lounge-band' (mee vleugjes jazz en funk) speelde de stern van den 'emel en gaf mien, spreekstalmeêster, de keur om 't gedicht 'Geên Kunst', uteraord muzikaol versierd, vo te draogn. 'Ier is 't: "Kunst voegt iets toe an de werkelijkeid, mao geeft die nie zómaor weêr. Een kunstwèrk is geên verbeeldienge van de werkelijkeid, maor de verwerkelijkieng van de verbeêlding. Kunst is 't zout in de pap, de kunstenaor den eêuwigen lastpost, zonder wien of de maotschappij zou verdom. Daorom worn ulder gehaot deu dictaotors. Beeld'ouwer en schilder, schriever en dichter, muzikant en zanger, têkenaor en etser, cineast en toneêlspeler, columnist en liedjesschrie- ver, allemaole maokn zulder ulder eign werkelijkeid. Die geliekt dan wè op 'de' werkelijkeid, mao is d'r geên copie van. De werkelijkeid van de kunstenaor is onder'evig an eign regels en wetmaotigeedn. Kunst moet daorom op d'r eigeste regels en wetmaotigeedn worn beoordeêld. Vraogn as 'is 't waor?' of 'wat stelt da voo?' èn meêstal geên zin. Je vraogt toch oók nie 'wat is de 'waor'eid' van een

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2005 | | pagina 32