Ripportasie uut Kalashnikov van miljoenen werknemers. Maor da's dan ok geên kunst!" De woordn sloegn an. 't Paste in't underground karakter van't 'êle gebeurn. 'lerna speeldn de Funkatronians de rest van 'ulder pro gramma. 't Wier noe tied voor wat te eten. De keukenvriewilligers 'aan ulder beste beêntje voogezet, muzikanten en andere vriewilli- gers lietn 't d'r eign goe smaokn. De anti-militairistische,dus vegeta- orische maoltied, goeng d'r in as zoete koeke. Ik moe nog wel eevn verteln dat 't eetn nie betaold 'oefde te worn. Ook waarn alle optreedns gratis.Kom daor een keêr om! Ondertussn aa de klokke acht gesloogn en was den 'Aogse performer Daniel de Weslyan te zien en te 'oom in de gróte zaole van Kalasnikov. Nao een korte show was dao performer Messy mee eur 'soft spot vocal mix',een muzikaole en visuêle 'utsepot. In de grotte speeldn Woudgilde, de Vlaomse groep Tapetum Lucidum en Quaat Gespuysch. Vrolijke klankn mee een duustere ondertoon, meêstal doom- of death metal genoemd. Geên muziek vo tere zieln. Nog mee suzende oorn kondigde ik de Tjechische muzikantn van Aghiatrias an. Een 'noise' groep uut 't land van Franz Kafka, Jan Masaryk, Alexander Dubcek, Vaclav Havel en Jan Palach.jGeliek klik te 't tusn ons. Mee de muzikantn kost ik goe opschietn eji we kwa- omn overeên da 'k nog een gedicht zou voorleezn. 't W^or een gedicht van minstens tien minuutn en een protest teegiwuutzettin- ge van uutgeprocedeerde asielzoekers, 't Gedicht 'eêtte:j?'Niet in mijn naam' en is te vindn op 't internet I noe nummer 20 (www.gramschap.nl/deportaties.html). 'Oewel de Tsjechn 't Nederlands nie kosten verstaon, waom ze onder den indruk, 'k Wier geliek uutgenödigd om in Praag een underground festival te presen- teern. Noe begostn de Tsjechn mee ulder optreedn. 't Waor macao- bere muziek, duuster romantisch. Gothic dus eignlijk, mee in gedachtn Transsylvanië, graof Dracula, de boekn van Edgar Allan Poe en Bram Stoker. Ondertusn stondn de vuuf 'action painters' nog steeds achter ulder paneêln te schildern. Action-painting roept associaoties op mee rap- rap-rap artiestn geliek den Amerikaon Jackson Pollock en de Fransman George Mahieu, maor 'ier waor de vaoriant 'slow-action' painting te bewondern. Mee engelngeduld wiern de paneêln gedu rende mindestens vuuf uurn van verve en kleur voorzien. De resulta- otn waom nie mis en onder grote belangstellieng wiern de leste streekskes gezet. Verlicht deur een batterie bouwlampn. Meer optreedns volgden en rond vuuf uur in de morgend wiern de leste bezoekers mee zachten 'and nao buutn gewerkt, 't Festival waor geslaogd, ieder tevree. De zondagmorgen vertrok ik, uutgeput maor goe geluumd naor m'n eign steedje.

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2005 | | pagina 34