De verkeerde kattedraol Leuntje Aernouse (Koukerke) Ik bin 37. Ik zit in een dipje, zöas dat tegenwoordig 'eêt. M'n werk doen 'k 'eêl op routine en da vinde 'k saoi. Ik weune in Den 'Aag in een leuk 'uus, daè nie van. Mae eigenlijk zou 'k vee liever een 'uusje in 't butengebied En mee m'n vriend gaet 't ook aol nie mi zö soe pel as toen me mekaore net leerde kenne. Dus wat noe? Ik moet r een tiedje tussenuut, bedienk ik. Even nie bezig zien mee geld verdienen en andere verplichtiengen. Zó begin ik dus an een 'sabba tical' in Noord-Spanje. En - 'oe toepasselijk vö iemand uut Koukerke - zo belande 'k op d'n eerste kerstdag in de kouwe kattedraol van Girona. Of... toch nie? De zunne schient. Een bitje waeterig wè, mee winters licht, mae toch: licht! Ik bin 'ier nog mae een paer daegen. Ik wèrke tegen kost en inweuning, om m'n 'sabbatical' nog een bitje betaelbaer te 'ouwen. Ik vraege an m'n werkgevers - 'Ollanders die 'ier een eco logisch centrum begonne bin 'oe laete de kerkdiensten beginne. Ze weten 't eigenlijk oök nie. Mae ik m'n eige voorgenome om in elk geval op d'n eerste kerstdag een echte Spaanse kerstmis bie te weu- nen. En dus rien 'k in alle vroegte naè Girona, zö'n bitje 25 kilometer verderop. A van vérre zien 'k de kattedraol legge, 'oogk boven de stad. Da kan nie misse, dienk ik. Ik volge de horretjes rfaè 'Centre Historie' en vinde zonder moeite een parkeerplekje. Asjlik uutstappe, zien 'k wi a andere horretjes: 'Catedral'. Impersant beginne de klok ken te luuen. Da gae goed! f I noe nummer 20 Ik komme terecht in een imposant kerkgebouw, mee een grote toren, mooie gebrandschilderde raemen en 'oge gewelven. Groot... en koud! Een 'andjevol mensen zit in de banken vorenan - da was bie ons in kerke wel anders vroeger, daè ging iedereen juust achterin zitte. Mae misschien eit 't iets te maeken mee de gaskachels, die 'ier alleên bie de voorste banken stae... en bie de pastoor. Een zeer bejaerde pastoor is 't, mee een zeer bejaerd stemmetje. Vee galm in de kerke, 'eêl vee galm. Ik docht da'k ondertussen best wat Spaanse woorden kende, mae 'ier kan 'k gin enkel woord van verstae. En nauwelijks licht in kerke. 'Oewel: toch wat bewegende kerstlampjes vorenin. Mae vooral: gin muziek! Wat ik m'n eige voorgesteld ao as iets feêstelijks, is dus koud, doenker, kleurloos, 't Meêst opzienbae- rende vinde 'k nog dat nae afloop van de mis iedereen naè voren gaet om een poppe van 't kindeke Jezus te kussen. Die oor vast- g'ouwe deu de pastoor en nae elke kus zorgvuldig schoongeveegd deu een parochielid. Zoue katholieken in Nederland dat ook zö doe? Dienzelfden aeven zit 'k in een reisgidsje te blaederen. Ik zien een foto van 'mien' kerke. Mae wat is dat? Volgens 't bieschrift is t de Església de Sant Féliu - die stae vlak nest de kattedraol. Ik zat dus vanochend in de verkeerde kerke! Ik moet er stiekum een bitje om grinneke. Toch zit 't me eigenlijk nie lekker dat mien kerstfeêst 'ier zö doenker bluuft. Op dat moment klopt m'n werkgever an m'n deure. Ie vertelt dat 't durp 'ier aoltied een levende kerststal organi seert, in een kerkje vlakbie. Morgenochend om 'alf twaolve begint

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2005 | | pagina 40