't, volgens um. De volgenden ochend stap ik dus wl in d'n auto. Ik ao ook wè kunne lope bliekt agauw, wan 't is mae tweê kilometer verderop, 't Is een prachtig kerkje, dat moe gezeid. 't Leit op een bergtop, mee een weitje d'r vo. An d'n overkant van de wegt is nog een weie, waè zandkleurige koeien lope, mee bellen om. Da tienkelt gezellig in 't zunnetje. D'r bin vee mensen, 't Schient dat aolle mensen uut 't durp 'ier elk jaer saemen komme, mee ulder kinders en kleinkinders overaol vandaen. 't Durp is trouwens nie echt een durp, wan de 'uzen legge verspreid in de vallei, tegen de bergen an. Bliekbaar is dit weitje 't durpsplein. In 't midden bin mannen bezig om een vuur tje an te leggen. D'r staen taefels mee eten: woste, olieven, kaes, dat soort dingen. En chips vo de kinders. D'r ore lootjes verkocht, en kerststerren, ledereên lacht en roept naè mekaore. 'Ier oor ik a bliee van vodat de kerkdeuren open gae! Mae eênmael binnen is de verrassing compleet. Ik zien slordig witge kalkte muren mee scheuren en schilfers. Een duuve fladdert bovenin een bitje rond. Mae daè bluuf 'k nie lang naè kieken. Wan in aolle nissen van de kerke oort een plaetselijk ambacht naegespeeld. Deu kinders, tieners, volwassene en bejaerde uut 't durp. Meewolle over- gaeve! D'r bin boeren die knoflook stae te zaoien, terwiejjas dat ulder vrouwe (mee een schorte an en een 'oöfddoek omjfeten kom brienge. Ik zien nog net gin busse vo kouwe thee, mae dat ao best gekund... D'r is een bakker, compleet mee een kartonne^oven. In De verkeerde kattedrao! de levenden kerststal zit een zwaer opgemaekte Maria in lichtblauw satijn. D'n os (eên van de zandkleurige koeien) staet in een anderen 'oek van de kerke, mee z'n kont naè 't publiek. Een in mekaore gedoken engel zit 't op gróte 'oogte aol te bekieken, af en toe zwaoiend naè d'r moeder benee. De drie koniengen èn een plekke op 't podium. Niks kamêlen; bliekbaer bin z' op de brommer gekom- me. Die staen naemelijk achter ulder. Verderop zit een meisje, mee een schortje vo, die een verkenspöot 'een en weer zwaoit op de noe nummer 20 I

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2005 | | pagina 41