Kiek, doar bin maiden bie! f lezen we zeeuws Terugkieke Reactionair Eên diengen is zeker: mevrouw De Bruine kan d'r niks an doee, wan die eit dat vast nie zelf verzonne. En 'eêl de kwestie van de erken- nienge van 't Zeêuws was uutermaete leerzaem. Bie de tegenstan ders d'r van kwaeme de emoties boven: in Zeêuws-Vlaenderen dus 't traditionêle gevoel van achtergesteld te wezen bie de rest van Zeêland. De Taelunie bleek benauwd vo de verdere toepassienge van 't Europees Handvest vo de Streektaelen en Taelen van Minder'eden. Vo de microfoon van Omroep Zeêland zeide een Middelburgse kakker dat de voorstanders van de dialect-revival 'reactionair' waere. Enzovoort. An de êne kant kan je daè natuurlijk 's goed om lache, mae 't geeft toch ook te dienken. 'Oe komt 't toch dat een zuver culturêle kwestie as de waerde en 't behoud van een naebie duuzend jaer gesprake streektaele, zövee emoties los- maekt? Leit dat alleên an de ès en dès ontstaene misverstanden en polletieke spelletjes of zit er méér achter? Op 't psychologische vlak bievoorbeeld? Eigenlijk zou dat noe 's diepgaend onderzocht moeten ore. Ik bin in elk geval beschikbaer as t'r nog 's een commissie komt om daerover z'n 'essens te laete kraeken. I noe nummer 20 (Advertentie) feil 'Hier lezen we Zeeuws', roept de PZC in ulder nieuwste advertentiecampagne. Mae verstae, praote of schrieve doee ze 't zelf nie. 'Doar bin maiden bie', da Heken wè Greuniengs. Zeêuws is 't avast nie.

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2005 | | pagina 8