'f Truzement. En't dieng waor gemaokt van roestvrie staol. Z'n omschrieving klopte. Een distilleerketel van redelijk formaot. De baas van 't dieng vraagde 100 euro, maor nao énig onderhandeln gieng 't dieng vo 50 euro naor de nieuwen eigenaor. Bots wier d'r een bak mee aerpels, waoter, gist en suker gereêd gezet en nao veertien daagn kost de wien afgestookt worn.'t Waor een 'oöp gedoe mee dat dienk. In plekke van een koperen spiraol most 't apparaot per manent gekoeld worn mee kraontjeswaoter uut een an-en-afvoer- slang. Een afvoer vo 't waoter waor d'r nie. 't Most al de tuun in. Da was ok geên avance. De drank was goe te doen, maor 't experiment wier nooit meer herhaold vanwege koelingsprobleemn. Ok in dit geval waor de tied van zelfst te stookn rap vobie. Da waor vroeger wel anders gewist. Van de dertiger tot ver in de zeventiger jaorn waorn 't meêst ex-beutersmokkelaors gewist die udder bezigg'ouwen 'addn mee de fabricazie van illegaole alcohol. De Belgen zurgden vo apperaotuur. In Noord-Brabant, Limburg en Zeêland wiern regelmaotg stokerieën ontmanteld. Vee d'r van 'adden een capaciteit van meer as 500 liters alcohol per dag. 't Waorn meestens aermlastige vaerkens- en kalverboern die zurgden voor de bedriefsruumte vo te stookn. De 'bedrieven' wtern meêstal al nao een paor weekn produceern opgerold. Vanwegsjde penetran te odeur van de afvalstofn, vanzelfst. 't Verkeer van vj^chtwaogens gelaain mee grondstofn, gieng ok nie altied onopgemaakt. Illegaole praktijkn wiern bestreedn deur de douanes die uutgenjk waorn mee Wie nie stookn kan die èt geên geduld nachtkiekers vo verdachte schuurn in de gaatn te 'ouwen. Dat alles gieng deur tot de zeventiger jaorn van den vorigen eeuw. 't Illegaole stookn van alcohol wier minder winstgevend. Den afzet stokte. Eén van de leste stokerijen wier opgerold in Aernburg in 1972. Vier mannen waorn tegen de lampe geloopn. De stokers kreegn een gevangenisstraf van drie maondn en de tweê ver'uurders van de schuure een geldboete van vuufduzend gulden. Leutig detail is dat bie 't oproln van de leste gróte alcoholstokerie, in dezelfste schuure 't begin van een illegaole speedfabriek wier angetrofn. Maor ook amfetamine schient 'ier nie meêr gemaokt te worn, 'k 'Oorn d'r noe nummer 21 I 9

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2005 | | pagina 11