Koeschorre storie 15* Neivel (Schaopnbout) De Koegorspolder ligt onder de roök van de febriek van Sluuskille. En wao rook is, daor is vier. Oek onder Sluuskille. Hét vier van Koeieschorre weunt an de Graaf Jansdiek. Neivel is z'n naome en onrecht z'n vieand. Ie wil't allemao- le omkeêrn en rechte zetn. Noe dreigt 't onrecht in de Koegorspolder de geda- onte van windmeulns an te nemen. Die bin lastig te bestriejn, schreef Cervantes. Mao Neivel en de drie ge'uchten vol Koeieschorriaonn laotn d'r eign nie bie de pakn neerzetn. Udder Schaopnbout offern ze nie op an de it Hongerige Wolf van de 'milieuvriendelijke' energievoozieningJOek a is bie- nao 't 'êle land veroverd deu de windmeulns, d'r is dus toch npg een gemeên- schapje da weêrstand biedt, 't Verzet z'n eign mee 'and en le^e tand tegen die bende. Zet u - mao nie al te gemakkelijk - en lees. Piet de Blaeij Goeie morgn, buurman. Noe geloof ik dat 't geneuk pas goed gao beginn in de polder. Bie Win Win(s)d èn ze een andre directeur. Die docht dat ie mee geld alles kon koöpn. Mao die 't deksel wel op z'n neuze g'ad, dienk ik. Hutting 'eêt die. Waor at de dieen van Van Rooijen gebleevn zien, da weet ik oek nie en of da wudder d'r op verbeetrd zien oek nie. Noe moe 'k bie die naom Hutting astmao dienkn an een bunzieng en 'oe at da komt, weet ik oek nie. Affijn, die was t'r nog mao net en die wou graog een gesprek mee de stichting. Een afvaordiging d'r naor toe om te luustern wa dat ie te verteln ao. 'Heren', zei tie, 'Als jullie de acties stoppen krijgen jul lie van ons zevenhonderdduizend euro.' Toen mosten ze toch wè eevn slikn en taktisch wier d'r gezeid: 'Daovoo moeten wudder de achterban even raodpleegn.' Een vergaodrienk uutgeschreevn bie Wilfred en wudder zien nao- tuurlijk zo 'ard as een spieker en gezaamlijk vondn wudder dat ie da geld maor in z'n reet most steekn, want we wiln 'êlemao geên meulns en de mensn die a me vertegenwoordign oek nie. Toen a we da per brief an urn meedeêldn, wiert ie pissig en begon ons te dreign. leder maand da judder da geld weigern, gaot er 100.000 euro af. t Za noe wè vérre op zien, dienk ik. Dan begont ie Wilfred oek nog zwart te maokn in de krante en dan krieg ik 't ee. A je weet da Wilfred nog geên cent gevroogn èt, 'oe kun je dan zegn da tie noe nummer 21

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 2005 | | pagina 13